Büyük Maddi Kaza Geliyor Mu? Bir Çıkış Yolu Olarak Bitcoin Ve Kripto Para Birimleri

Alman-Finli internet girişimcisi Kim Dotcom kısa süre önce ABD doları üzerindeki olumsuz duruşunu yineledi ve kripto paranın nihayetinde rezerv para birimleriyle rekabet edeceğini söyledi. Dotcom; ‘Birçok ekonomist hemfikir; ABD ekonomisi ve ABD doları ABD’nin muazzam borç yükü altında çökecek. Piramit oyunu sona erdi. Her şey düştüğünde kripto ve değerli metaller yükselir. Önümüzdeki iki yıl içinde olacağını düşünüyorum.’ dedi.

Destansı Bir Çöküş Geliyor Mu?

Washington Post’la yapılan bir röportajda, Hudson Enstitüsü’nden Irwin M. Stelzer, ABD’nin sınırsız borçlanma yolunda devam ederse, dünyanın en güçlü ülkesinin ekonomisinin çöküşe geçebileceğini söyledi. Stelzer; ‘Para basmak suretiyle finanse edilen sınırsız borçlanma refah için bir yol olacaksa, o zaman Venezüella ve Zimbabve büyüme çizelgelerinin en üstünde olacaktı.’ dedi.

Stelzer Dotcom ifadesine dayanarak ABD hükümetinin artan borç kaçınılmaz ölçüde ABD dolarının değerini düşürür, 2008 yılında finansal kriz benzer bir baloncuk, yaratacaklarını söyledi. Dolar düşerse Dotcom, altın ve kriptanın değeri gelişecek dedi.

Bloomberg Matt Hougan, Bit varlığı yönetimindeki araştırma ve geliştirmeden sorumlu başkan röportajda bir varlık sınıfı olarak kripto para finansal piyasanın katalizör farklı temel sürücüleri bağımlı olduklarını açıkladı.

Hougan tüm varlık sınıfı geleneksel finans sektörü ve küresel ekonominin bağımsız hareket nedeniyle kurumsal yatırımcılar ve büyük perakendeciler meşru değer sistemi olarak kripto para birimlerini tanımak başladıklarını söyledi. Bu nedenle, ekonomistlerin tahminlerine göre, altın ve bitcoin gibi güçlü değer depoları olarak bilinen varlıklar, bir sonraki finansal krizden etkilenmeyecek. Matt; ‘Korelasyon, ters korelasyon ile aynı değildir, bu yüzden piyasa azaldığında kripto artacağının garantisi yoktur. Uzun vadede, kriptografinin temel itici güçlerinin stokların ve diğer varlıkların temel faktörlerinden farklı olduğunu düşünüyoruz ve düşük korelasyonun devam etmesini bekliyoruz.’ dedi.

Son yıllarda, gittikçe daha fazla iktisatçı, küresel finansal piyasanın gelişimi ve ABD gibi büyük ekonomilerin artan borçlarıyla ilgili endişelerini kamuoyuna açıkladılar.

Borçta 13 Trilyon Dolar Kayıt

Bu yılın başlarında, New York’un Mikroekonomik Veriler Merkezinin Federal Reserve Bankası raporunda ABD hane halklarının toplam borcunun yeni bir zaman dilimi olan 13 trilyon dolara ulaştığı tespit edildi. Mortgage borcu, kredi kartı borcu ve öğrenci kredileri ortalama 70 kat artarak ABD ekonomisinde istikrarsızlık gösterdi.

Analistler, ekonomistlerin ve yatırımcıların ABD’nin borç büyümesi konusundaki kaygılarını ifade etmeye devam ettikçe, daha bireysel ve kurumsal yatırımcıların finansal krize karşı korunmak için altın ve kripto para birimlerine doğru kayma ihtimalinin yüksek olduğunu ileri sürüyorlar.