Mark Zuckerberg Meta Evreni’ne Bağlı Kaldığını Söyledi!

Meta’nın pivotu, sosyal medya devine milyarlarca dolara mal oldu, ancak şirketin kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, şirketin yakın zamanda metaverse’ten vazgeçmediğini söylüyor.

Meta (META), yapay zekaya yönelik açılış yapmasına rağmen, metaverse’ten vazgeçmedi.

Mark Zuckerberg, bir kazanç görüşmesinde “Yapay zekaya yatırımlarımız devam ediyor. Metaverse vizyonuna da tamamen bağlı kalmaya devam ediyoruz. Bu iki ana öncelik üzerinde uzun yıllardır paralel olarak çalışıyoruz ve birçok yönden iki alan örtüşüyor ve birbirini tamamlıyor” dedi.

Girişim nedeniyle milyarlarca dolar kaybetmeye devam eden sosyal medya devi için metaverse’ye odaklanmak karlı olmadı. Meta’nın Facebook Reality Labs (FRL) bölümü, 2021’de 2,3 milyar dolar gelir üzerinden 10,2 milyar dolar zarar ederken, 2022 boyunca 2,2 milyar dolar gelir üzerinden 13,7 milyar dolar kaybetti.

Mark Zuckerberg, “Bu iddialı, uzun vadeli, çok yönlü bir yol haritası. Reality Labs portföyünde VR, AR, Metaverse, sosyal platformlar, nöral arayüzler genelinde pek çok bileşen var ve değerlendirmek için gerçekten uzun vadeli bir zaman ufkumuz var. Buradaki yatırımlarımızın geri dönüşü” şeklinde devam etti ve “Sana bu bahis konusunda haklı çıkacağımı garanti edemem. Dünyanın gittiği yönün bu olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

En son kazançlarında Meta, mali ikinci çeyrek net gelirini önceki yılki 6.7 milyar dolardan 7.79 milyar dolara yükseltti ve geliri %11 artışla 32 milyar dolara ulaştı.

Facebook ve Meta’nın, Instagram dahil olmak üzere uygulama ailesinin günlük aktif kullanıcı sayısı da sırasıyla %5 ve %7 artış gördü. Benzerweb’in bir raporuna göre, Meta’nın Twitter’ın yerini alacak şekilde tasarlanan Threads uygulaması, kullanıma sunulduğu haftadan itibaren aktif kullanıcı sayısında %60’lık bir düşüş yaşadı.

Hisse, Çarşamba günü %1’in üzerinde artışla 294.47 dolardan kapandı ve işlem sonrası saatlerde yaklaşık 319 dolardan işlem gördü.

Mark Zuckerberg | Biography & Facts | Britannica