Dikkat Çeken İddia: XRP’nin İşlem Hacmi Sahte

Kripto para araştırma ve geliştirme piyasası olan Messari’den XRP’nin gerçek işlem hacmiyle ilgili inanılmaz bir iddia ortaya atıldı ve gündem konusu oldu XRP’nin işlem hacminin çok abartıldığını ve bilerek yüksek gösterildiğini aktaran Messari; her türlü kripto para hizmet sağlayıcısı ve borsadaki araştırma detaylarına bakılacak olursa, bu platformların en az %46’sının işlem hacmini abarttığı bilgisi verildi. Messari’nin aktarmış olduğu rapora göre XRP’nin şu an aktif olarak sahip olduğu işlem hacmi 6.9 milyar dolar ki bu da, kripto parayı Bitcoin ve Ethereum devamında üçüncü sırada tutuyor.

Bu rakamlar ve değerler elbette ki Coinmarket gibi şirketlerin verilerine uymuyor. Kripto para piyasa işlem hacimlerinin en çok bakıldığı piyasa olan Coin Market Cap’e göre, XRP’nin hacmi 13 milyar dolar civarında ve Messari’nin raporu doğruysa, Ripple’ın hacmi yaklaşık olarak 2 kat daha fazla gösteriliyor. Yine en çok tercih edilen işlem hacmi sitesi CoinGecko’ya göre ise, XRP’nin hacmi 12.9 milyar Dolar gösteriliyor. Messari tarafından sunulan raporda milyarlarca adet XRP’nin kullanılmadığı halde sirkülasyona dahil edildiğinin altı çizilirken, Ripple firmasının belirttiği 19.2 milyar adet tokenin gerçekte kullanılmadığının bilgisini veriyor

Firma, bu 19.2 milyar tokenin aslında dolaşımda olmadığını fakat işlem hacmine dahil edildiğini belirtirkeni bu rakam da yaklaşık 6.1 milyar Dolar civarına kadar gelmeyi başarıyor Yani, XRP’nin Coin Market Cap’teki hacmi ile, Messari’nin iddia ettiği tutar ile arasında 6.1 milyar dolar fark gözüküyor ve bu da oldukça yüksek bir rakam olarak karşımıza çıkıyor.