Eski PayPal CEO’su: Bitcoin Kısa Vadeli Bir Kült

CNBC’de eski bir Paypal CEO’sunun ortaya çıkması, kripto para ve Bitcoin konusunu kısa vadeli ciddi olmayan bir kültüye benzetmiştir.

Bitcoin Bir Kült? Ben Öyle Düşünmüyorum

Kripto-para piyasasında kuşkusuz geçen sene bir miktar ivme kazanmış olsa da, eski sistemde ısrar eden ve hala kripto-dolarların bir aldatmaca olduğuna inanan bazıları da var. Bu insanlardan biri, bu yılın başlarında Bitcoin olarak “tarihteki en büyük aldatmaca” olan Bill Harris. Bilmeyenler için, Bill Harris 1999’dan 2000’e kadar Paypal’ın CEO’suydu ve daha sonra bir çevrimiçi finansal hizmetler şirketi kurdu.

Özgeçmişi onun dijital çağın bir parçası olduğunu ileri sürerken, Bitcoin & Co. ile ilgili açıklamaları farklı bir resim ortaya koymaktadır. Harris ilk olarak Kripto “kült” etrafında toplumu arayarak ve daha sonra Bitcoin’i oluşturan özellikleri küçümseyerek CNBC Fast Money’de bir segment açtı. Harris; ‘Bitcoin’in“ tarikatının ”birçok iddiası vardır – bu, anında, özgür, ölçeklenebilir, verimli, güvenli, dünya çapında kabul gören ve faydalıdır. Bunların hiçbiri değil.’ açıklamasında bulundu.

Bitcoin Merkeziyetin Değişmezliği İle Dünyadaki En Güvenli Ağlardan Biri

Tüm kişiliklerden, eski bir İnternet merkezli şirket patronu, dokuz yıl içinde kitlesel bir evlat edinmenin mümkün olmadığını ve Harris’in ifadelerinin hiçbir araştırma yapılmadığı ileri sürüldü. Bitcoin, bu ağın en önemli özelliklerinden biri olan merkeziyetin değişmezliği ile dünyadaki en güvenli ağlardan biri haline gelmiştir.

Son olarak, Bitcoin ağı gün içinde Lightning Network’te ilerleyen gün içinde ölçeklenebilir ve Lightning Network ya da bloxroute gibi benzer ölçeklenebilirlik çözümlerinin bir kez hayata geçmesiyle, daha doğrudan, serbest ve verimli işlemlerin küresel bir tüccar, bireyler ve işletmeler ağıyla garanti edilmesi muhtemeldir.

Eski Paypal CEO’su da en önemli noktaya dikkat çekmeyi unutmaktadır: Bitcoin, sayısız, değişmeyen ve sınır ötesi işlemlere izin veren merkezi olmayan bir ağdır.

CNBC’nin kurum içi kriptanalisti Brian Kelly’nin bu gücü Bitcoin eleştirmenine göstermesine rağmen, Harris’in bununla hiçbir ilgisi yoktu ve bu yeni gelişen varlık sınıfını itibarsızlaştırmak için elinden gelenin en iyisini yapmaya devam etti.