Bitcoin’den Yeni Bir Rekor Daha Geldi: Bugün Resmen 411

Bu ay itibariyle kripto paralar arasında en önemlilerinden birisi olarak görülen Bitcoin’in toplamda işlemde olduğu 10 yıllık süreç içerisinde en uzun sürmüş olan ayı piyasasının içerisinde bulunuyoruz. Bitcoin’de oklar sürekli aşağı doğru hareket ediyor. Normalde 2013 kasım ayında Bitcoin’in değeri bir anda 1.100 dolar seviyesinden 200 dolara kadar gerilemişti. 2013 yılının Kasım ayından 2015 yılının Ocak ayına kadar devam etmişti. Bu dönemde yaşanan süreç ile benzerlik gösteriyor. Fakat süreç toplamda 410 gün sürdü. 410 günün sonrasında ise kripto para birimi yükselişe geçmiştir. Bitcoin en sonra 2017 yılında Aralık ayında 20.000 dolar civarına kadar ulaştı.

Bitcoin, 20.000 dolar olan zirveden düşüşe doğru hareket etmeye başlamıştı. Piyasada girmiş olduğu 411’nci günde kendi rekorunu da ekarte etmeyi başarmıştır. Devam etmekte olan bu ayı piyasası yatırımcıların da çok fazla zarara uğramasına sebep oldu. STEEM, ConsenSys, NEM ve Ethereum Classic gibi platformlar da bu noktada işlemlerine devam edecekleri sırada çok fazla zorluk çekiyor. Hatta bu şirketlerde toplu bir şekilde işten çıkarmalarda başlamıştır. NEM ise yaptığı açıklamada bünyelerinde sadece 1 ay para kaldığını açıkladı.

Bu noktada bazı tahminler öne çıkarken sürecin ne kadar olacağı hakkında herhangi bir bilgi bulunmuyor. Bazı analistler yaptığı açıklamalarda ayı piyasasının aslında son evrelerinde olduğunu belirtiyor. Yakın zamanda Bitcoin boğalarıyla da karşımıza çıkabilir.