Ethereum Geliştiricileri, Hardforks’u Tartışıyor

24 Ağustos’ta, Ethereum çekirdek geliştiricileri, güncellemeleri görüşmek üzere herkese açık olarak yayınlanan bir YouTube toplantısına ev sahipliği yaptı.

Tartışılan Güncellemeler

Toplantıya Ethereum Vakfı’ndan Hudson Jameson başkanlık edildi. Bu toplantıda geliştiricilerle birlikte, kanıtlanmamış-blokaj protokolleri ve Ethereum müşterileri üzerindeki uygulamaları tartışıldı. Ancak, geliştirici Dmitry Ryan, ekibin mutabakat problemlerinden kaçınmak için çeşitli koşullar altında ağ üzerinde ek testler yapmak istediğini gösterdi.

Geliştiriciler, Ethereum Protokolü’nün bazı yeni özelliklerinin Ağustos ayının üçüncü haftasında piyasaya sürüldüğünü ve “madencilerin büyük bir yeniden yazılmasını” gerektirecek kararsız bir güncellemeyi hariç tuttuğuna dikkat çekti. Madencilik sorununun 27 Ağustos’a kadar çözülmesi bekleniyor.

Uzun zamandır beklenen Konstantinopolis Hardfork da tartışmanın bir parçasıydı. Geliştiriciler, Ethereum İyileştirme Önerisi’nin (EIP) -1211’in yaklaşan çatala dahil edilmeyeceğini kaydetti. Geliştiriciler, yaklaşmakta olan dövme seçeneklerinin serbest bırakılması için katı bir programı sürdürmek için oybirliği ile oy kullandılar.

Sekiz Ayda Bir Hardfork

İlginç bir şekilde, tüm geliştiriciler, Konstantinopolis’in başlamasından sekiz ay sonra yeni bir sertfor bırakmaya karar verdiler. Altı aylık bir Hardfork fikri reddedildi, çünkü aksi halde geliştiriciler üzerindeki çalışma baskısı yükselecekti.

Atlantic Crypto’nun kurucu ortağı ve CTO’su Brian Venturo, geliştiricilerin toplam eter miktarı üzerinde bir sınır belirlemelerini istedi. Venturo ve Matt White, emisyonları azaltma fikrini savundu. Bununla birlikte, böyle bir adım, PoE tarafından kullanılmakta olan fikir birliği tam olarak PoS’ye aktarılmadığı sürece, toplam sınırın uygulanmasını öngören Ethereum’un yol haritasını etkileyebilir.

Emisyon Azaltımı Tartışıldı

White, emisyon azaltımının daha iyi olacağına ve Ethereum oranı üzerinde iyi bir etkiye sahip olabileceğine inandığını söyledi. Bu arada madencilik şirketi Sparkpool’un CEO’su Xin Xu, geliştiricileri acele adımlara karşı uyardı ve önemli bir azalma durumunda ağ güvenliğinin etkileneceğini vurguladı.

Toplantının sonuna doğru, geliştiriciler bu konuda hemfikir olamazdı. Jameson, katılımcıları “sosyal medya aracılığıyla görüşmelere devam etme” ve 31 Ağustos’ta yapılması planlanan bir sonraki toplantıya kadar EIP tekliflerini toplama amaçlı davet etti.