Robinhood İngiltere’ye Adım Atıyor Cathie Wood Hisselerini Artırıyor!

Perşembe günü, Robinhood’un hisseleri, platformlarını 2024’ün başlarında Birleşik Krallık’ta sunma planlarını açıklamasıyla ön piyasada %3’ün üzerinde artış gösterdi. Robinhood’un (NASDAQ: HOOD) çevrimiçi yatırım uygulamasının Birleşik Krallık’ta kullanıma sunma niyeti, Cathie Wood’un bir ETF’den 143.000’den fazla Robinhood hissesini 1,2 milyon doların üzerinde bir bedelle satın almasından kısa bir süre sonra duyuruldu.

Robinhood, 2024’ün başlarında Birleşik Krallık’ta platformunu tam olarak faaliyete geçirmeyi hedefliyor. Şirket, ABD’de piyasaya sürülmesinin üzerinden on yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen uluslararası genişlemesine ilk adımı atmış olacak.

Yeni hizmet, Birleşik Krallık kullanıcılarına haftanın her günü, günün 24 saati 6.000 ABD hisse senedinden oluşan bir seçkiyle işlem yapma imkanı sunacak. Robinhood, hem hisse senedi hem de kripto alım satımı sunarak normal işlem saatleri dışında da işlem yapma olanağı tanıyor.

Şirket, Birleşik Krallık’taki kullanıcılar için erken erişim fırsatı sunarken, başlangıçta Birleşik Krallık hisselerini kullanıma sunmayacak; ancak ilerleyen dönemde bu seçenekleri eklemeyi planlıyor. Ancak, Birleşik Krallık versiyonu opsiyon ve türev ticaretine izin vermeyecek.

Bu, Robinhood’un Birleşik Krallık pazarına yönelik üçüncü girişimi oldu. Şirket, önceden 2019’da 300.000 kişilik bir bekleme listesi oluşturmuştu ancak ABD’deki yatırımcılardan gelen yoğun talep nedeniyle genişleme planını iptal etmişti.

Robinhood’un ikinci girişimi ise 2022’de Birleşik Krallık’taki kripto ticaret uygulaması Ziglu’yu satın almayı denedi ancak anlaşma başarısızlıkla sonuçlandı ve değer düşüklüğü ücreti olarak 12 milyon dolar ödendi.

Cathie Wood’un Ark Fintech Innovation ETF yatırımı, ARK Yeni Nesil İnternet fonunun da Robinhood hisselerini satın almasından kısa bir süre sonra gerçekleşti. Wood ayrıca, Coinbase’in hisselerinden 5,3 milyon dolarlık satış yaparak kripto borsasının hisselerinin 18 ayın en yüksek seviyesine çıkmasından kar elde etti.

ARK Invest Buyout: $9.5 Million HOOD Shares Acquired Following Robinhood's  European Expansion | American CEO Magazine