Ticaret Bakanı’ndan Blockhain Bildirisi

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı resmi internet sitesi üzerinde açıklanan habere göre, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, İthalat ve İhracat sürecinin Blockhain teknoloji ile beraber hız kazanacağını ve buna bağlı olarak da yeni bir sistem üzerinde çalıştığının müjdesini verdi. Bu kapsamda Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı’nın bir Blockhain üyesi olacağı gündem konusu oldu.

Bakan Pekcan, bakanlık olarak Türkiye’nin dışa dönük işlemlerinde dijital sistemlerin daha çok tercih edileceğini vurguladı ve sözlerinin devamında Blockhain teknolojisi ile beraber kurumlar arası işlemlerin yeni bir boyut kazanacağı yönünde cümleler kullandı. Blockhain teknolojinin küresel anlamda olumlu olarak etkiler göstereceğini vurgulayan Pekcan, bu sayede çok daha hızlı işlemler yapılacağını söyledi.

Yazılım İçin Görüşmeler Hız Kazandı

Bakanlık olarak uluslararası tedarik zincirleri üzerinde Blockhain kullanımına yönelik açıklamalarda bulunan bakan Pekcan, bu sürecin hızlı ilerlemesi için dev yazılım şirketleri ile çalışmalar sürdürdüğünü ve kaliteli bir süreç olmasını gönülden istediğini belirtti.

Anlaşma 9 Ocakta

Pekcan, bu kapsamda 9 Ocakta Kamuda Blockzincir Konferansı yapılacak ve bakanlığımız ile Blockzincir Türkiye Platformu arasında bir anlaşma imzalanacak. Anlaşma ile beraber küresel anlamda birliğimizin kurumsal olmasına büyük oranda etki edecektir diyerek, konuşmalarına şu şekilde devam etti. ‘’Beklenenlere göre konferansa 30’dan fazla kurum ve kuruluş katılmasını bekliyoruz. Blokzincir alanında Türkiye’nin önde gelen isimleri ve Blokzincir Türkiye Platformunun liderleriyle bir görüşme yapacağız.’’ Dedi.