Bitcoin İşlemlerinin Sadece Yüzde 33’ü Ürün Ödemeleri İçin

Yeni araştırmalar, Bitcoin ağının işlem aktivitesinin sadece üçte birinin mal veya hizmet alımıyla ilgili olduğunu göstermektedir.

Kripto Para Birimlerinin Ağ Değeri

Kripto paranın ana eleştirilerinden biri, gerçekten para birimleri olarak hareket etmemeleridir. Veriler bunu onaylıyor gibi görünüyor. Blockchain veri sağlayıcısı CoinMetrics’e göre, Bitcoin’in işlem aktivitesinin çoğu madencilik havuzu tahsisleri, sahtecilik ve kurcalama gibi faktörlerden kaynaklanmaktadır.

CoinMetrics, sanal para biriminin dolar değerini ağ değeriyle karşılaştırmak için İşlem Oranına (NVT) Ağ Değeri geliştiren bir formül kullanır. Bu ölçüm sistemi, yatırımcıların belirli kripto para birimlerinin gerçekte nasıl kullanıldığını daha iyi anlamalarını sağlar. Coin Metrics’e göre, “işlem değerine düşük bir piyasa (NVT), zincirdeki işlem hacminin her birimi için daha olumlu değerlendirilen bir varlık anlamına gelir.”

Bu değer, farklı kripto para birimleri arasında yaygın olarak değişir ve ortalama on-zincir işlem hacminden dolayı hangi sanal para birimlerinin aşırı değerlendiğine dair iyi bir fikir verir. Örneğin, Cardano’nun zincir içi işlem hacmi (ADA) aslında ağ değerinden daha yüksektir ve düşük bir NVT değeri 0.78’dir. 30.78’lik bir NVT’ye sahip olan Bitcoin’e kıyasla.

Cardano’nun Bitcoin’e kıyasla zincirden çok daha yüksek işlem hacmine sahip olmasına rağmen, Elementus Inc. tarafından yapılan daha ileri araştırmalar, Cardano şebekesinde gerçekleşen ekonomik işlemlerin sadece yüzde 2’sinin de ekonomik değere sahip olduğunu göstermektedir. Bitcoin’in NVT’sinin Cardano’dan çok daha yüksek olmasına rağmen, daha fazla zincirleme işlemleri yaklaşık yüzde 33’lük bir ekonomik değere katkıda bulunuyor.

Bir Ödeme Aracı Olarak Cryptocurrency

Kripto para birimlerinin bir ödeme aracı olarak kullanımı son yıllarda önemli ölçüde artmıştır, ancak ana akım olmaktan uzaktır. Coinbase Merchant ve Square’in ödeme sistemleri gibi yeni sistemler, şirketlerin bir ödeme aracı olarak kripto-para kabul etmesini çok daha kolay hale getirdi.

Overstock.com, Bitcoin’i kabul eden ilk büyük online perakendecilerinden biriydi ve çok başarılı oldular. Şirketin yönetim kurulu üyesine göre, Jonathan Johnson, Overstock cryptocurrency ile yapılan ödemelerle önemli miktarda para üretiyor.

Şirketler kripto paraları vergi avantajlarından dolayı kabul etmeye daha açık hale geldikçe, Kripto’nun ağlarında yer alan ekonomik işlemlerin sayısı önemli ölçüde artacaktır. Bu, NVT oranının fırlayacağından, ortak kripto para birimlerinin fiyatına yansıtılacak.