Thodex Kurucusuna Kaçakçılık Suçundan Ceza!

Mahkeme, Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’i kaçakçılık suçundan hapis cezasına çarptırdı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Faruk Fatih Özer, kaçakçılık suçlamasından yargılandığı davada 7 ay 15 gün hapis cezası aldı. Mahkeme, hükmün açıklanmasının geriye bırakılması yönünde karar verdi.

Faruk Fatih Özer, Anadolu 17. Asliye Ceza Mahkemesi’nde gerçekleştirilen duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı ve avukatı da duruşmada hazır bulundu.

Özer, suçun işlendiği tarihte şirkette yetki sahibi olmadığını belirterek, şirketin kayyım atandığını ve bu nedenle defterleri ibraz edemediğini ifade etti.

Thodex kurucusu, beraat talebinde bulundu ve ceza verilmesi halinde de hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasını istedi. Mahkeme, Vergi Usul Kanunu’nun “kaçakçılık” maddesi uyarınca Özer’e 18 ay hapis cezası verdi. Ancak takdiri indirim maddelerinin uygulanmasıyla, cezası 7 ay 15 gün hapis cezasına indirildi. Ayrıca mahkeme, hükmün açıklanmasının geriye bırakılması yönünde karar aldı.

Thodex borsasının kurucusu Özer, 30 Ağustos’ta Arnavutluk’ta yakalanmıştı ve 2 milyar dolarlık müşteri fonuyla kaçtığı iddia edilmişti.

Thodex vurguncusuna ilk hapis cezası - VeryansınTV