Ukrayna’da Kripto Paralarına El Konulan Eski Memur!


Ukrayna’da, eski Özel İletişim Servisi başkanı Yury Shchigol’a ait olduğu belirtilen 1,5 milyon dolarlık kripto para, devlet yetkilileri tarafından el konuldu. Ülkenin yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre, el konulan varlıklar arasında 6,9 Bitcoin (BTC), 1,2 milyon Tether (USDT) ve 331 TRON (TRX) bulunmaktadır. Shchigol, devlete ait varlıkların yaklaşık 1,8 milyon dolarını kötüye kullanma suçlamasıyla soruşturma altına alınmıştı.

Yapılan araştırmalarda Shchigol ve o dönemki yardımcısı Victor Zhor’un, iki farklı şirketten yazılım satın aldığı ve bu işlemde beklenenden daha yüksek ödemeler gerçekleştirdiği tespit edildi. Bu ödemelerin, açık artırmadan kaçınmak amacıyla gizli bir şekilde yapıldığı belirtildi.

Söz konusu şirketler, Shchigol ve Zhor ile birlikte çalışarak Özel İletişim Servisi’ne toplamda 285 milyon grivna (225,9 milyon lira) değerinde ürün sattı. Ancak alınan ürünlerin gerçek değeri yurt dışından sağlanmış olup 223 milyon grivna tutarındaydı. Aradaki farkı ise Shchigol ve Zhor’un kendilerine aldığı ifade edildi.

Ukrayna'da Bitcoin yasallaştı - Nasıl Bir Ekonomi