VanEck’in Solana ETF Başvurusu SOL Fiyatını Yükseltti!

Varlık yöneticisi VanEck’in Solana ETF başvurusunda bulunduğu haberinin ardından Solana (SOL) fiyatı %8’den fazla arttı. VanEck Solana Trust, ABD’deki ilk SOL borsa yatırım fonu uygulamasıdır. Solana blok zincirinin yerel token’ı olan SOL, VanEck’in Solana ETF’si için başvuruda bulunduğu haberlerinin piyasalara yansımasıyla Perşembe günü keskin bir yükseliş kaydetti.

CoinGecko’dan alınan verilere göre, Solana’nın fiyatı 138 dolardan 150 doların üzerine çıkarak günlük kazançlarda %8’den fazla artış kaydetti. Solana’nın işlem hacmi de %26’dan fazla artış göstererek 2,8 milyar doların üzerine çıktı.

27 Haziran’da, spot Bitcoin ETF’si de sunan ve spot Ethereum ETF’si ticarete başlamanın eşiğinde olan varlık yöneticisi VanEck, ABD’de Solana borsa yatırım fonu (ETF) için başvuruda bulunan ilk firma olarak tarih yazdı. Şirket, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) VanEck Solana Trust için başvuruda bulundu ve yaptığı açıklamada şirketin SOL’un BTC ve ETH gibi bir emtia olduğuna inandığını belirtti.

VanEck’in dijital varlık araştırması başkanı Matthew Sigel, “SOL’un merkezi olmayan yapısı, yüksek faydası ve ekonomik fizibilitesi, diğer yerleşik dijital emtiaların özellikleriyle uyumlu olup, SOL’un ikili uygulama mağazalarına alternatif arayan yatırımcılar, inşaatçılar ve girişimciler için kullanım senaryolarıyla değerli bir emtia olabileceğine olan inancımızı güçlendiriyor,” açıklamasını X’te yayınladı.

Topluluğun tepkisi, bunun kripto alanında bir başka olumlu gelişme olabileceğini gösteriyor. SEC’in Ocak ayında BTC ETF’lerini onaylaması ve yakın zamanda Ether ETF’lerini onaylamaması, analistlerin olgunlaşan bir kripto ekosistemine işaret etmesine neden oldu. Son zamanlarda 3iQ firması Kanada’da Solana ETF başvurusunda bulunan ilk şirket oldu.

Vaneck Seeks SEC Approval for Solana-Based ETF – Bitcoin News