VanEck Solana ETF’lerinin Önündeki Engeli Açıkladı!

VanEck Dijital Varlıklar Araştırmaları Başkanı Matthew Sigel, şirketin Solana ETF’sini onaylamasının yeni bir SEC başkanının atanmasına bağlı olduğunu belirtti.

Spot Ethereum ETF onayının ardından Solana ETF’leri için ilk başvurular geldi. Solana (SOL) için ilk başvuruyu VanEck yaptı, ardından 21Shares geldi. SOL ETF’leriyle ilgili belirsizlik sürerken, VanEck Dijital Varlıklar Araştırma Başkanı Matthew Sigel, şirketin Solana ETF onayının SEC Başkanı’nın kararına bağlı olduğunu söyledi.

Bloomberg’e konuşan Matthew Sigel, SOL ETF onayının, Kasım ayında yapılacak ABD seçimleri sonrasında yeni bir SEC başkanının atanmasına bağlı olduğunu belirtti. Bu noktada SOL ETF’leri için SEC Başkanı dışında bir engel daha olduğunu belirten Sigel, Solana için düzenlenmiş bir vadeli işlem piyasasının olmamasının spot ETF’nin onaylanmasında zorluk yaratabileceğini söyledi.

“Spot Solana ETF’leri için birçok engel var gibi görünse de, Washington’daki düzenleyici ortamda küçük bir değişiklikle SOL için onay alabileceğimizi düşünüyoruz. Vadeli işlem piyasalarındaki düzenleme eksikliğinin Solana ETF için bir dezavantaj olacağına inanmıyorum.”

Son olarak Sigel, Biden yönetiminin seçimi kazanması durumunda bile Solana ETF’lerine onay verilme ihtimalinin süreceğini belirtti. Sigel, Solana ETF onayının yeni bir SEC Başkanı atanıp atanmayacağına veya mevcut SEC yönetiminin kripto paralara yönelik yaklaşımında yapılacak değişikliklere bağlı olduğunu söyledi.

“SEC’in kripto paralara bakış açısını ancak yeni bir başkan atanmasıyla değiştireceğini düşünüyorum.”

VanEck to donate 5% of ETF profits to Bitcoin core devs for 10 years