ABD’de Kripto Paralar İçin Yeni Yasa

Coindesk’te yeni yayınlanan bir habere göre ABD’li milletvekilleri kripto paralar için daha yasal bir duruş gözetmek adına yeni girişimlerde de bulunuyor. Özellikle son zamanlarda halktan gelen taleplere cevap vermek isteyen ABD hükümeti, bu konuda yeni toplantılar düzenliyor. Milletvekilleri cumhuriyetçi Warren Davidson ile demokrat Darren Soto geçtiğimiz günlerde Token Sınıflandırma Yasası’nın yeniden düzenlenmiş halini tekrar sundular.

Yasa tasarısının detaylarına baktığımız zaman kripto paraların menkul kıymet olarak sınıflandırılmasının da önüne geçiyor. Basın açıklamasına göre eğer yasa tasarısı onaylanırsa, ABD’nin Blockhain teknolojisi için iyi yer olacağını da gösteriyor. Tasarıda geçen yılkinden farklı olarak özellikle Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) ile Federal Ticaret Komisyonu’nun (FTC) yetki alanları  daha net hale geliyor.

Önerilen yasa tasarısında dijital token’larla ilgili daha açık bir tanımlara yer verilirken, tüketicinin korunmasını güçlendiren ve yasa ile çakışacak herhangi bir eyalet kanununun geçersiz kılınmasını sağlayacak farklı detaylar da bulunuyor. Yasa teklifini hükümete sunan Soto, “ABD’nin Blockchain teknolojisine adım atması ve böylece Dünya’nın en büyükleri arasında olmasının zamanı geldi” diyor.