Ava Labs, Avalanche Astra Yükseltmesini Öneriyor!

Ava Labs, Avalanche alt ağlarını güçlendirmek amacıyla Astra Yükseltmesini öneriyor. İlk aşama, alt ağ doğrulayıcılarının görevlerini basitleştirmeyi ve birincil Avalanche ağını doğrulama gereksinimini azaltmayı hedefliyor. Alt ağ doğrulayıcıları artık yalnızca P-Zinciri’ne odaklanacak ve C-Zinciri ve X-Zinciri’ni başlatma ve senkronize etme zorunluluğu ortadan kalkacak.

Daha sonraki aşama ise alt ağ doğrulamasını kira bazlı bir modele taşıyarak AVAX’ta “kullandıkça öde” ücretlerini uygulayacak. Ava Labs, Astra adlı aşamalı bir yükseltme ile Avalanche alt ağlarında mimari değişiklikler önererek uygulamaya özel alt ağların ana ağdan bağımsız çalışmasını amaçlıyor.

Bu yükseltme önümüzdeki aylarda onaylanıp uygulanırsa, Avalanche ağı içindeki alt ağların işleyişini geliştirmeyi amaçlıyor. Ava Labs mühendislik başkanı Patrick O’Grady tarafından hazırlanan teklif, alt ağ işlevselliğini artırmak için aşamalı bir yaklaşım sunuyor.

Önerilen Astra yükseltmesi, birincil Avalanche ağı ile alt ağlar arasındaki ilişkiyi yeniden düzenleyerek hesaplama ve donanım taleplerini azaltmayı hedefliyor. Bu yükseltme, ayrıca AVAX’ı stake eden doğrulayıcıların ödül almasına olanak sağlayan P-Zinciri’nin rolünü güçlendiriyor.

Avalanche ağı, çeşitli uygulamalar için tasarlanmış birden fazla alt ağa sahiptir ve bu yükseltme, bu alt ağların işleyişini daha etkili hale getirmeyi amaçlıyor. Astra yükseltmesinin ikinci aşaması ise alt ağ doğrulama modelini kira bazlı bir sisteme geçirerek AVAX’ın kullandıkça ödeme modelini benimseyecek.

Astra yükseltmesi, Ava Labs’ın alt ağlarını geliştirmek için attığı önemli adımlardan biridir. Bu yükseltme, Avalanche ağına daha fazla alt ağ getirerek kripto ve geleneksel işletmelerden oluşan daha geniş bir pazara hizmet sunma potansiyeli taşıyor.

Ava Labs Jobs and Company Culture