Binance Japonya’da Yeni Stablecoin Arayışında!

Binance ve Mitsubishi UFJ Trust and Banking Corporation (MUTB), Japonya’da Japon yeni ve diğer yabancı para cinsinden stablecoin’lerin ihracını araştırıyor.

Kripto borsası Binance, Japonya’da stablecoin ihracını araştırmak amacıyla Japonya’nın en büyük bankası Mitsubishi UFJ Trust and Banking Corporation (MUTB) ile iş birliği yapıyor.

25 Eylül’de Binance Japonya, şirketlerin Japonya’da Web3’ün benimsenmesini hızlandırmak için yen ve diğer fiat stablecoin’leri ihraç etmeyi amaçlayan ortak bir çalışmayı duyurdu. İkili, MUFG’nin stablecoin ihraç platformu Progmat Coin’i kullanmayı planlıyor.

Japon bankası, Japonya’nın yakın zamanda revize edilen ve yürürlüğe giren Ödeme Hizmetleri Yasası kapsamında stabilcoin ihraç etmek için altyapı olarak Progmat Coin platformunun geliştirilmesine öncülük edecek. Haziran ayında yürürlüğe giren mevzuat, Japon bankalarının ve düzenlenmiş kripto sağlayıcılarının stablecoin ihraç etmesine izin veriyor. Borsa, platformun Ethereum, Polygon, Avalanche ve Cosmos’ta stablecoin ihracını desteklediğini ancak Binance ile ortaklık yoluyla BNB Chain’i de kapsayacak şekilde genişletilebileceğini söyledi.

Binance Japonya genel müdürü Takeshi Chino yaptığı açıklamada, stablecoin’lerin daha geniş finansal ekosistem için hayati önem taşıdığını söyledi. Chino, işletmeler için daha düşük maliyetli ve anlık sınır ötesi ticaret anlaşması sağlamanın yanı sıra, perakende yatırımcılar için de sorunsuz kripto işlemlerini kolaylaştırdıklarını sözlerine ekledi. Stablecoin’ler önemli bir finansal hizmet ihtiyacını karşılıyor ve Web3’ün benimsenmesinin başarısı için çok önemli. MUFG’nin üründen sorumlu başkan yardımcısı Tatsuya Saito’ya göre, Japonya’nın stabilcoin piyasası 5 trilyon yen (34 milyar dolar) kadar büyüme potansiyeline sahip. CoinGecko’ya göre bu, 123,7 milyar dolar olan tahmini mevcut küresel pazarın yaklaşık yüzde 27’sine denk geliyor.

Batı’da da düzenleyici baskıyla karşı karşıya kalan Binance, Ağustos 2023’te Japon pazarına yönelik hizmetlerinin lansmanında 34 token sunmaya başladı.

Bu arada, Japonya’nın Orix Bank’ının da ülkede stablecoin çıkarma planlarını tarttığı bildiriliyor.

Orix, Ekim ayında yen, ABD doları ve diğer stablecoin’leri test etmeye başlamayı ve 2024 yılında piyasaya sürmeyi hedefliyor. Tokyo merkezli G.U. Technologies ve ortakları tarafından geliştirilen Japan Open Chain blockchain kullanılarak fiat mevduatlarla desteklenecekler.

Binance, SEC'e karşı koruma emri başvurusu yaptı - Dünya Gazetesi