Binance Multichain Bağlantılı 8 Altcoini Askıya Aldı!

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, 7 Temmuz 2023 tarihinden itibaren Multichain bağlantılı çeşitli tokenlerin para yatırma ve çekme işlemlerine yönelik desteğini askıya aldığını duyurdu. Bu karar, Multichain (MULTI) protokolüyle ilgili yaşanan zorluklara yanıt olarak alındı. Binance resmi blogunda, etkilenen tokenlar arasında BNB Smart Chain üzerinden Polkastarter (POLS), BNB Smart Chain üzerinden Alchemy Pay (ACH), Fantom Network üzerinden Beefy.Finance (BIFI), BNB Smart Chain üzerinden SuperVerse (SUPER), Ethereum Network üzerinden Travala (AVA), Avalanche C-Chain üzerinden Spell Token (SPELL), Fantom Network üzerinden Alpaca Finance (ALPACA) ve BNB Smart Chain üzerinden Harvest Finance (FARM) olduğu belirtildi. Binance, bu askıya alma işleminin Multichain protokolünde devam eden sorunların bir sonucu olduğunu kabul ederek, kullanıcılara rahatsızlık verdiğini vurguladı.


Multichain bağlantılı tokenlar için daha önce de 25 Mayıs 2023 tarihinde para yatırma işlemleri askıya alınmıştı. Multichain protokolü bazı çapraz zincir rotalarında sorunlar yaşanmasına rağmen çoğunlukla düzgün çalışmaktadır, ancak bazı çapraz zincir rotaları mücbir sebepler nedeniyle kullanılamamaktadır ve hizmetin ne zaman devam edeceği belirsizdir. Hizmet geri yüklendikten sonra bekleyen işlemler otomatik olarak tamamlanacak ve Multichain, etkilenen kullanıcılara tazminat ödeyecektir. Multichain protokolü hakkında ortaya atılan iddialar arasında bazı köprülerin kullanılamaz hâle geldiği ve protokolün kurucu ortağı ve CEO’su Zhao Jun’un kaybolması ve bir polis soruşturmasına konu olması bulunmaktadır. Bu durum, Fantom’un Multichain çapraz zincir köprü hizmetlerinin askıya alınmasıyla önemli ölçüde etkilendiğini göstermektedir.

CoinGape’in 5 Haziran tarihinde yayınladığı habere göre, Multichain protokolünün bazı çapraz zincir köprüleri, zincir üzerindeki uzmanların işlemleri onaylamasıyla tekrar çevrimiçi hâle gelmiştir. Ancak o zamandan beri herhangi bir güncelleme yapılmamıştır. Binance, ihtiyati bir önlem olarak bu köprü tokenleri için mevduatları yeniden açmadan önce Multichain ekibinden açıklama bekleyecektir.

Binance, Hizmet Koşullarını Sessizce Değiştirdi - CHIP Online