Merkez Bankalarından Yüksek Faize Devam İşareti!

Küresel piyasalar, Jackson Hole Sempozyumu’nun etkileri altında kalmaya devam ediyor. ABD Merkez Bankası Başkanı (Fed) Jerome Powell, cuma günü daha fazla faiz artışına hazır olduklarını açıkladı. Bu ifade, sıkı para politikasının devam edeceği sinyalini verdi ve bu durum piyasalarda satış baskısına neden oldu. Avrupa ve İngiltere merkez bankası başkanları da benzer açıklamalar yaparak bu eğilimi destekledi. Powell, “Görevimiz enflasyonu düşürmek. Enflasyon sürdürülebilir yüzde 2 hedefine ulaşana kadar faiz oranlarını kısıtlayıcı düzeyde tutma niyetindeyiz. Enflasyonu daha da yavaşlatmak için ek faiz artırımlarına ihtiyaç duyabiliriz” ifadelerini kullandı.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde da kısıtlayıcı para politikasının enflasyon hedefine ulaşılana kadar devam edeceğini belirtti. Lagarde, Bloomberg TV’ye yaptığı açıklamada, ECB’nin işgücü, enerji ve jeopolitik risklerle başa çıkmaya çalıştığını dile getirdi. İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Ben Broadbent ise ülkesinin faizleri daha fazla artırma ihtimalinin bulunduğunu söyledi. Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester ise enflasyonla mücadele için Fed’in bir faiz artışı daha yapması gerektiğini vurguladı. Mester, daha sonra faiz oranlarının bir süre bekletilmesi gerektiğini de ekledi. Cleveland Fed Başkanı, faiz indirimlerinin 2024 sonbaharına kadar geciktirilmesi gerektiğini ifade etti.

Piyasalar, Fed’in faiz politikasının belirleyiciliğine odaklandı. ABD’de açıklanacak verilerin piyasalar için önemli olacağı bekleniyor. Bu hafta tarım dışı istihdam ve Fed’in dikkate aldığı PCE enflasyon verisi açıklanacak. Ayrıca ISM imalat endeksi de izlenecek. Geçen hafta açıklanan imalat sektörü anketleri, üretimin yavaşladığına işaret etmişti.

Fed Başkanı Powell: Faizi gerektiğinde artırmaya hazırız