Hong Kong’dan Tether ve USDC Arasında Stablecoin Rekabeti için Çağrı!

Hong Kong’daki kripto para ekosistemi aktörleri, hükümeti Tether (USDT) ve USD Coin (USDC) ile rekabet edebilecek bir stablecoin ihraç etmeye çağırıyor.

4 Temmuz tarihinde Çinli kripto muhabiri Colin Wu tarafından yayınlanan bir habere göre, Hong Kong hükümetine USDT ve USDC gibi sektör devlerine karşı rekabet edebilecek bir stablecoin ihraç etmesi için politika önerisi sunuldu. Öneri, Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektör Yardımcısı Wang Yang, ünlü melek yatırımcı Cai Wensheng, Web3 teknoloji şirketi BlockCity’nin kurucusu Lei Zhibin ve Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan Wen Yizhou tarafından kaleme alındı.

Öneride, Hong Kong’un kripto para ekosistemi içinde yakaladığı başarının, devlet tarafından ihraç edilen bir stablecoin ile güçlendirilmesi gerektiği vurgulandı. Öneriye göre, bu proje Hong Kong’un finans sisteminin verimliliği ve kapsamı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacak.

Stablecoin’in Hong Kong Doları’na (HKD) bağlı olması gerektiği belirtilerek, bu stablecoin’in işlem maliyetlerini azaltacağı, işlemlerin daha hızlı gerçekleştirilmesini sağlayacağı, dolarizasyonu engelleyeceği, HKD’nin küresel kullanımını artıracağı ve Hong Kong Fintech sektörünün gelişimine katkıda bulunacağı ifade edildi.

Ayrıca, hükümet tarafından çıkarılan bir stablecoin’in Hong Kong finansal sisteminde şeffaflığı, inovasyonu, güvenliği ve istikrarı destekleyeceği ifadelerine de öneride yer verildi.

Öneride, Hong Kong hükümetinin, özel şirketleri stablecoin ihracına teşvik eden mevcut politikalarının fazla muhafazakar olduğu eleştirildi. Öneride yer alan aktörler, özel şirketler tarafından ihraç edilen HKD’ye sabitlenmiş bir stablecoin’in piyasada tutunamayacağını öne sürdü. Bu bağlamda, “Xfers” adlı bir özel şirketin ihraç ettiği Singapur Doları’na (SGD) bağlı stablecoin’in yalnızca 6,6 milyon dolarlık bir piyasa değerine ulaşabildiği örnek olarak gösterildi.

Understanding the Difference Between USDC and USDT Stablecoins -