Bitcoin Alım Satımda Kayıp Yüzde 95!

Günlük Bitcoin alım satımı yapan yatırımcıların kayıpları yüzde 95’lere kadar varmaktadır. Peki yatırımcılar neden bu kayıpları yaşıyor? İşte ayrıntılar…

Yatırımcılar; kripto para sektörünün önde gelen para birimi olan Bitcoin’e iki şekilde yatırım yapmaktadır, birisi günlük sağlamak için diğeri de ‘hodl’ yaparak uzun vadede getiri sağlamak. Yani elindekileri hiç satmadan bekletmek. Fakat bu iki grup arasında bazen fikir ayrılığı yaşanabilmektedir.  

Bu konuda yapılan araştırmaların bir çoğu,  günlük alım satım yapan yatırımcıların yüzde 95’inin kayıp yaşadığı ve sadece yüzde 5’lik kısmının kazanç sağlayabildiğini ortaya koymaktadır.  Çünkü günlük alım satım yapmak yatırımcılar için dezavantajlı olabilmektedir.  

Günlük Bitcoin alım satımı yapmanın dezavantajlarından ilki ve en önemlisi yorucu olması. Grafikleri takip etmek ve sürekli piyasanın nabzını tutmak, hem duygusal açıdan hem de psikolojik açıdan yorucu ve yıpratıcı olabilmektedir. Tradeciety tarafından yayınlanan bilgilere bakıldığında;

-Günlük alım satım yapan yatırımcıların yüzde 80’i ilk iki yıllık süre içinde piyasadan çekiliyor.

-Traderlerin yüzde 40’lık kısmı sadece bir ay süre içinde alım satım yapıyor.

-Yatırımcıların yüzde 13’lük kısmı 3 yıllı süre içinde günlük alım satıma devam ediyor, sonrasında ise çekilmeler başlıyor, 5 yıldan sonra da oran gittikçe düşerek oran yüzde 7’ye kadar inebiliyor.

-Bireysel yatırımcılar piyasa endeksinden yıllık ortalama yüzde 1,5 daha az performans sergiliyor fakat aktif traderlar yüzde 6,5 oranla piyasanın gerisinden gelmektedir.  Bakıldığında ilginç bir ayrıntı da dikkatlerden kaçmıyor, 10 yıla kadar olumsuz alım satım geçmişi olan yatırımcılar alım satım işlemine devam ediyor.

Özellikle günlük alım satım yapanların yaşadığı kayıpların daha fazla olduğu görülmektedir. Tecrübesiz  yatırımcılar yaptıkları günlük alım satımlardan zarar görebilmektedir. Uzmanlar tecrübesi yatırımcıların gördükleri haberler ve kulaktan dolma bilgilerle hareket ettiklerini belirterek; sosyal medya üzerinden yapılan yorumlar ve gördükleri yükseliş haberleri üzerine yatırım yaptıkları ve günlük alım satım yaptıklarından kayıplar yaşanabilmektedir.

Tecrübesiz yatırımcılar elindeki bütün sermayeyi kaybedene kadar günlük alım satım yapmaya devam ediyor.