PayPal Eski Başkanı: Bitcoin Sınır Ötesi Ödemelerin Geleceği!

CNBC ile yakın zamanda yapılan bir röportajda eski PayPal başkanı David Marcus, kendi görüşüne göre Bitcoin Lightning ağının farklı ülkeler arasında para transferi için bir katman olarak giderek daha fazla kullanılacağını söyledi.

Bunun nedeni, geleneksel fiat ödemelerinin çok pahalı olması ve bazen çok uzun bekleme süreleri gerektirmesidir.

Marcus’a göre, Lightning Network ile Bitcoin işlemlerinin çok düşük maliyetli ve hızlı gerçekleştirilmesi, teknolojinin dış ödemeler pazarındaki patlamasını tetikleyebilecek faktörler olabilir.

Ancak eski başkanının sözlerinin aksine PayPal, özellikle de kendi yarattığı PYUSD adlı stabilcoin dünyasında, yani ABD dolarının değerine sabitlenmiş bir kripto para biriminde daha fazla bahis oynuyor gibi görünüyor. İkincisi, birkaç gün önce arzında keskin bir artış gördü ve kapitalizasyonunun 100 milyon doları aşmasına yol açarak Ethereum blockchain’deki dijital varlığa olan talebin arttığını doğruladı.

Ona göre bugüne kadar veri ve bilgi aktarımı geleneksel web üzerinde çok iyi işliyor, ancak dijital para fiat gönderip almak, özellikle farklı ülkelerden iki taraf arasında bir işlem gerçekleştirirken zor olabiliyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, ülke dışında ikamet eden taraflara para göndermenize olanak tanıyan birçok fintech uygulamasını kullanmak için yerel bir bankaya gitmeniz ve uluslararası banka havalesi için 50 ABD doları tutarında bir ücret ödemeniz gerektiğini düşünün.

Buna, başarılı işlemler için uzun bekleme süresi de ekleniyor ve hafta sonuna yakınsanız bazen 3-4 günü aşabiliyor. PayPal’ın eski başkanına göre, sınır ötesi fiat ödemeleri dünyasında hâlâ “faks çağında” olmamızın nedeni budur.

Türkiye'ye Mart ayında döneceği iddialarına PayPal'dan cevap - Teyit