Yatırımcıların Yaptığı Kripto Para Hataları!

Kripto para sektörüne yatırım yapanların birçoğunun yaptığı hata nedeniyle bazen kayıplar verilebiliyor.

Peki kripto para yatırımcıları hangi hataları yapıyor, en sık yapılan hatalar neler? Oldukça dalgalı bir yapıya sahip olan kripto para piyasasında yatırım yapmak kazanç ihtimali kadar riski de yüksek olan bir durum.  Kripto piyasasında kartlarını doğru oynayan yatırımcılar ciddi kazançlar sağlarken, kartlarını yanlış oynayan yatırıcılar ise yükseliş döneminde bile kayıp verebiliyorlar.

Kripto para sektörüne ilk defa giriş yapanlar yada yeterli bilgisi olmayanlar diğer bir deyişle tecrübesiz olanların en sık yaptığı hatalar 3 başlık adı altında toplanabiliyor. İşte sektörde yapılan en sık hatalar;

1-Demo Hesabı Kullanmamak (Gerçek para ile başlamak)  

Kripto para sektörüne yeni giren yatırımcılar birçok platformda ‘paper trading’ olarak bilinen demo hesabı yani deneme paraları kullanmak yerine gerçek para ile yatırım yapmakta. Başta tradingview  gibi platformlar olmak üzere ‘paper tradinğ’ özelliği yani demo hesabı kullanımı bilgilendirici nitelikte olup yatırımcılar için gerçek para ile yapılan alım satıma zemin hazırlayarak aslında riski ortadan kaldırıyor.

2-Stop Loss Kullanmamak-Stop Loss Emri Vermemek

Sektöre yeni giren yatırımcılar diğer bir deyişle tecrübesiz acemi yatırımcılar duygusal davranmaktadırlar.  Bu yatırımcılar genelde duygusal davranışları yüzünden kayıpları çabucak kabul etmeleri kayıpların daha fazla yaşanmasına neden olmaktadır.  Düşerse yapacak bir şey yok mantığında olan acemi yatırımcılar kayıpların önüne geçememektedir.  Mantıklı düşünen yatırımcılar stop loss emri girerek daha fazla kayıpların önüne geçilebilir, yani kayıpları azaltmak mümkün.   

3-Genel Dengeyi Sağlayamamak

Son dönemlerde kripto paraya yatırım yapmak için çekilen kredilerde artış yaşandığı haberleri sık yapılmaya başladı. Yatırımcıların yaptığı en büyük hatalardan biri de hesaplama yapmaması. Kripto para yatırımı için ne kadar para ayrılacağının hesaplanması önemli konulardan biri olup yatırımcıların kripto para yatırımına ayıracakları bütçeyi önceden belirlemesi gerekmektedir.

Uzmanlara göre sektöre hakim olmadan kripto para yatırımı yapılırken dikkat edilecek olan nokta; yatırım için ayrılan sermayen varlığın yüzde 10’unu geçmemeli.  Bütün varlığın sermaye olarak kullanılıp kripto para alım satımı yapılması ciddi kayıplar yaşatabilir.