BM’DEN Dikkat Çeken Açıklama: Kuzey Kore Kripto Para Borsaları ve Bankalardan 2 Milyar Dolar Çaldı

Bu sabah saatlerinde şok bir açıklama yapıldı ve gündemdeki ilk sıraya oturmayı başardı. Birleşmiş Milletlerden yapılan açıklama göre Kuzey Kore Kripto para borsalarından ve bankalardan yaklaşık olarak 2 Milyar Dolar civarında para çaldığı ortaya çıktı. Reuters de içinde olarak elde edilen raporun tüm medya kuruluşları tarafından görülmesiyle, Kuzey Kore’nin kitle imha silahları programları için yaygın ve giderek daha sofistike siber saldırıları kullandığı ifade ediliyor.

Birleşmiş Milletler içerisinde görev alan profesyonel uzmanlar, Kuzey Kore’nin kripto para borsalarına karşı saldırılarının geleneksel bankacılık sektöründen daha az olarak hükümet gözetimi ve düzenlemelerine tabi ve izlenmesi zor olan yollardan gelir üretmesine izin verdiklerini söyledi.

Bu senenin başlarında yine Birleşmiş Milletler tarafından açıklanmış olan başka bir raporda Kuzey Kore’nin nükleer ve füze programlarına uygulanan yaptırımları göz ardı etmek adına için büyük kripto para saldırıları gerçekleştirdiği yazılmış fakat elde edilen herhangi bir kaynak olmamıştı.