Çinli Milyonderden Dolandırıcılık Suçu

8BTC basın yayın organın yapılan bir habere göre, çevrim içi ortamda “Coin Young Master” olarak dünyaca tanınan Hong Kong’lu bir kripto para zengininin, yüksek getiri imkanını garanti olarak gösterdiğii MO coin’le pompala – boşalt operasyonu yaparak insanları dolandırdığı konusunda büyük bir iddia ortaya atıldı Binlerce Bitcoin’i olduğu belirlenen bu milyarderin geçtiğimiz yıl yine aynı olarak FileCash Coin (FCC) adlı başka bir kripto para dolandırıcılığında rol oynadığı öne sürülüyor. Hatta FCC’den sonra da ES adlı bir coin projesi yaptığı ve bu projeyle de insanları sömürdüğü söyleniyor.

Olay basit bir dolandırma operasyonu gibi görünse de olayın perde arkasında çok büyük bir ekip mevcut ve hatta medya da bu işin içinde olduğu söyleniyor. Mayıs ayından itibaren kurbanları bu oyuna dahil etmek isteyerek WeChat grupları açan ekip üyeleri, onları kazanmak ve kandırmak için hayranlık duyusunu ön plana çıkarıyor. Aslında bu tuzağa düşenlerin hepsi de büyük paraları olmayan orta gelirli normal insanlar.


Ekip, ilgili kripto para daha borsa üzerinde listelenmeden sözleşmenin kabul edilmediğini söylüyor. Borsa bu durum için bir gecikme mesajı gönderiyor ve fiyat 5 cent’ten 3 cent’e kadar iniyordu. Böylece insanlar daha olayın en başından kaybediyordu. Aldatıldığını geçte olsa fark eden mağdurlar haklarını savunmak adına WeChat grubu kurarken Hong Kong’lu milyoner Wong Ching-kit de kendisinin olayla alakası olmadığını öne sürüyor. Şu anda polis tarafından kırmızı bültenle aranan bu adamın Avustralya’ yakınlarında olduğu söyleniyor.