Coinbase SEC Davasını “Olağanüstü Süreç Kötüye Kullanımı” Olarak Reddetmek İçin Harekete Geçti !

Coinbase, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) aleyhine açtığı davanın reddedilmesi için bir dilekçe verdi.

Perşembe günü yapılan dosyalamada, Coinbase, söz konusu dijital varlıkların menkul kıymet olmadığını iddia etti. SEC, Coinbase’in 12 dijital tokenin kayıt dışı ticaretini kolaylaştırdığı iddiasıyla dava açmıştı. Coinbase ise bu iddiayı sert bir şekilde reddetti.

Şirket, SEC’in belirli dijital tokenlara mevcut yasal çerçevelerden saparak menkul kıymetler yasalarını uyguladığını savundu. Coinbase’in baş hukuk sorumlusu Paul Grewal, SEC’in iddialarının mevcut yasanın ötesine geçtiğini ve dolayısıyla reddedilmesi gerektiğini belirtti. Coinbase, SEC’in yasal yetkisini aştığını ve menkul kıymetler yasalarını yorumlama konusunda endişelerini dile getirdiği yasal bir belgede bunu açıkladı.

Reddetme talebi, Coinbase’in SEC davasına karşı itiraz etme kararlılığını vurguluyor. Reddetme talebi, davacının geçerli bir hukuki iddiasının olmadığını ileri sürerek, tüm iddiaların doğru olması durumunda bile davanın reddedilmesi gerektiğini belirtiyor.

Coinbase’in hukuk ekibi, “SEC’in tespit ettiği varlıkların ve hizmetlerin mevcut düzenleyici otoritesinin kapsamı içinde olduğu konusunda haklı olsa bile, bu [yasal] dava, Coinbase’in yasal süreç haklarını ihlal ettiği ve sürecin olağanüstü bir suiistimali teşkil ettiği için bağımsız gerekçelerle reddedilmelidir” ifadelerini kullandı. SEC, bir ABD devlet kurumu olarak, menkul kıymet olarak tanımladığı varlıkların ticaretini kolaylaştıran herhangi bir platformun kendisine kaydolmasını zorunlu kılar.

SEC’in menkul kıymet tanımı, bireylerin ortak bir işletmeye para yatırdığı ve başkalarının çabalarından kar beklediği yatırım sözleşmelerini içerir. SEC, SOL, ADA, MATIC, SAND, FLOW, ICP, NEAR ve DASH gibi 12 kripto para birimini menkul kıymet olarak adlandırmıştır.

COINCU on Binance Feed: Breaking: SEC Sues Coinbase Alleging Unregistered  Securities Sales | Binance Feed