Elon Musk X.AI ile Yapay Zeka Geliştirecek !

9 Mart tarihli ancak yeni duyurulan bir dosya, Elon Musk’ın X.AI adlı bir şirketin yöneticisi olarak listelendiğini ve ortağı Jared Birchall’ın da sekreter olarak yer aldığını ortaya çıkardı. Dosya ayrıca, X.AI‘nin eyaletinde kurulduğunu ve şu anda 100.000 $ sermayeye sahip olduğunu belirtiyor.

Dosya, şirketin adından farklı olarak, yapay zeka ile çalışacağına dair herhangi bir açıklama yapmazken, “X” harfi, Musk’ın birçok iş girişiminde kullanılan bir harf olduğu belirtildi. Musk, daha önce 2015 yılında ChatGPT’nin arkasındaki şirket olan OpenAI’yi kurdu ancak 2018‘de şirketten ayrıldı.

Musk’ın yapay zeka endüstrisine olan ilgisi devam ediyor. Şubat ayından bu yana, eski Google’ın Deepmind AI bölümünden Igor Babuschkin’i işe alarak ChatGPT’ye alternatif bir çözüm geliştirmek için çalıştığı bildirildi.

Musk, yapay zeka eğitimine geçici kısıtlamalar getirilmesini talep eden bir mektubu imzalayan birkaç uzmandan biridir. Mektup, bu tür kısıtlamaların bilinmeyen risklerden kaçınmaya yardımcı olacağını ve “uzun bir yapay zeka yazını” garantileyeceğini belirtiyor.

Kripto para birimleriyle ilgilenmesiyle tanınan Musk’ın, yeni şirketi X.AI ile ilgili kripto para birimi kullanmayacağına dair bir gösterge yok. Mart ayında yaptığı açıklamalar, artık daha çok yapay zeka ile ilgilendiğini söylediğini ancak bu ifadenin şaka mı yoksa gerçek mi olduğu net değil. Musk, X.AI hakkında herhangi bir açıklama yapmadı.