FED FTX Bağlantılı ABD Bankasına Kripto ve Coin Projesi Nedeniyle Yaptırım Uyguluyor

İflas eden kripto para borsası FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried’ın gizli kasası, ABD’li banka Farmington Eyalet Bankası, FED’in dikkatinden kaçamadı.

ABD Merkez Bankası (FED), 17 Ağustos tarihinde resmi web sitesi üzerinden yayınladığı bir bildiride, Farmington Eyalet Bankası’na karşı yaptırım kararı aldığını ve tüm operasyonlarının durdurulması talimatını verdiğini açıkladı. Kararın Farmington’ın dijital bankacılık ve kripto para faaliyetleriyle ilgili olduğu görüldü.

Merkez Bankası, Farmington’ın 2022 yılında iş planını denetçilere bildirimde bulunmadan ve onay almadan gerçekleştirdiği için bu cezaya çarptırıldığını duyurdu. FED, operasyon kapatma kararı kapsamında mevduat sahiplerine ait varlıkların ve Mevduat Sigorta Fonu’nun korunacağını belirtti.

Ayrıca FED, Farmington’ın kripto para faaliyetleri konusunda üçüncü bir taraf ile bağlayıcı olmayan bir anlaşma imzaladığını ve bu anlaşma kapsamında bu tarafın kendi stablecoin’ini halka arz etmesi için gerekli altyapıyı hazırlama taahhüdünde bulunduğunu ifade etti. Farmington, bu anlaşma kapsamında stablecoin’e ait basım ve yakım ücretlerinin %50’sini alma hakkı kazandı.

Uygulanan yaptırım kapsamında banka ve bağlı bulunduğu holding FBH Corporation’ın temettü veya sermaye dağıtımı yapmasının, nakit varlıklarını tüketmesinin ve denetçilerinden onay almadan belirli faaliyetlerde bulunmasının yasaklandığı belirtildi.

Farmington, dijital bankacılık hizmetlerine veya dijital varlıklara odaklanan bir strateji benimsemeden veya genel kamuoyuna dijital bir bankacılık hizmeti sunmadan önce ABD Merkez Bankası (FED) veya Federal Rezerv Kurulu’ndan onay almak zorunda.

Farmington, SBF’in keşfetmesinden önce 3 çalışanı bulunan ve net değeri 5,6 milyon dolar olan ABD’nin en küçük 26. bankasıydı. Ancak daha sonra FTX kurucusu bu bankayı keşfederek, kişisel servetinden 50 milyon dolarlık bir meblağı Farmington’a mevduat olarak yatırdı. SBF, aynı zamanda Alameda Research üzerinden bankaya 11,5 milyon dolarlık yatırım yapılmasını sağladı.

Farmington Eyalet Bankası, net değerinin iki katından fazla yatırım aldıktan sonra hızlı bir dönüşüm geçirdi. “Moonstone” olarak adını değiştiren banka, kredi kartı ve mobil bankacılık hizmetleri de sunmaya başladı.

Ancak 18 Ocak tarihine gelindiğinde banka, kripto para piyasasındaki likidite krizleri ve skandalları dikkate alarak köklerine dönmeye karar verdi ve tekrar “Farmington Eyalet Bankası” adını aldı.

FED, FTX ile Bağlantılı ABD'li Bankaya Yaptırım Kararı Aldı - Bitcoin  Sistemi