Kraken CEO’su: SEC Gecikmelerine Rağmen Bitcoin ETF Onayında İyimser

raken CEO’su, ABD’nin bir Bitcoin ETF alacağını tahmin ediyor, ancak öngörülemeyen SEC gecikmeleri nedeniyle zamanlamayı tam olarak belirleyemiyor.

Diğer ülkeler kripto ETF’lerine sahipken, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ABD Bitcoin ETF kararlarını ertelemeye devam ediyor.

Kripto şirketleri, yatırımcı talebini karşılamak için SEC’e Bitcoin ETF dosyalarıyla başvuruda bulunmaya devam ediyor.

Kraken CEO’su Dave Ripley, Fox Business ile yaptığı özel röportajda, ABD pazarındaki kripto ETF’lerinin durumunu değerlendirdi. Ripley, kesin bir onayın kaçınılmaz olduğuna inanmasına rağmen, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) beklenmedik tutumunun zamanlamayı belirsiz hale getirdiğine dikkat çekti. Ripley, “ABD’de bir noktada bir Bitcoin ETF’ye sahip olacağımızdan eminim” dedi ve “Diğer ülkeler zaten [kripto ETF’leri] sunuyor” ifadesini kullandı.

Kraken, büyük bir kripto borsası ve kıyaslama sağlayıcısı olarak, ETF başvurularında özgün bir perspektife sahip. Şirket, SEC tarafından incelenen birkaç başvuruda referans oranları sağlıyor.

Ancak, yatırımcıların artan taleplerine rağmen komisyonun kararlarını ertelediği görülüyor. Riley, “SEC en öngörülebilir değil” şeklinde değerlendirdi.

Bununla birlikte, Riley, potansiyel olarak 2023’ün sonuna kadar bir Bitcoin ETF’sinin onay alabileceği konusunda umutlu olmayı sürdürüyor. Ancak daha büyük ihtimalle, onayın gelecek yılın bir noktasında gerçekleşeceğine inanıyor.

ABD’nin kripto ETF’leri konusundaki yavaş benimseme hızı, diğer bölgelerin aksine duruyor. Kanada ve Avrupa gibi bölgelerde, fon sağlayıcıları zaten bireysel yatırımcılara Bitcoin ve Ethereum ETF’leri sunmaktadır.

Eleştirmenler, SEC’in tereddütünün finansal yeniliği engellediğini ve ABD’li yatırımcıları yurtdışında mevcut fırsatları kaçırmaya zorladığını savunuyor. Kurum, mevcut başvuruların manipülasyona ve yasa dışı faaliyetlere karşı yeterli koruma sağlamadığını iddia ediyor.

Son aylarda Bitcoin borsa yatırım fonları (ETF’ler) etrafında artan bir hareketlilik görülüyor. Fidelity, SkyBridge Capital, Valkyrie Investments ve Grayscale gibi önde gelen firmalar da dahil olmak üzere birçok firma, ABD’de Bitcoin ETF’si başlatma teklifinde bulundu.

Kripto endüstrisi, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun Coinbase’in kripto türevleri ticareti sunma başvurusunu onaylamasıyla yakın zamanda bir zafer kazandı. Ancak, bir Bitcoin borsa yatırım fonunun (ETF) SEC onayı alabilmesi için süregelen bekleyiş, heyecanı biraz hafifletti.

Kraken Forcefully Aims to Restore Desired Company Culture With Pointed  Communication to Employees — Communication Intelligence