Gözler ABD Enflasyonunda!

Piyasalarda yoğun bir beklenti atmosferi içerisinde, odak noktası ABD enflasyon rakamları oldu. Haftanın en kritik verisi olarak kabul edilen ABD enflasyonu, bugün saat 15.30’da açıklanacak. Bu açıklama öncesinde yıllık enflasyonun yüzde 3,6 seviyesine yükseleceği tahmin ediliyor. Aynı zamanda, Fed’in odaklandığı çekirdek enflasyonun yıllık bazda yüzde 4,3’e gerileyeceği öngörülüyor.

Analizciler, enflasyon rakamlarının finansal piyasalar ve faiz politikası açısından son derece kritik öneme sahip olduğunu belirtiyor. Önümüzdeki Federal Rezerv (Fed) toplantısında faizlerin sabit tutulması beklentiler arasında yer alsa da, diğer yandan Fed’in faizleri uzun bir süre daha yüksek seviyelerde tutacağına dair güçlü beklentiler bulunuyor.

Temmuz ayındaki enflasyon verileri, beklentilere uygun olarak yüzde 0,2 oranında artış göstermişti ve yıllık enflasyon yüzde 3,2 olarak belirlenmişti. Bu verilerin ardından piyasalar nispeten kararsız bir seyir izliyor. Dolar endeksi hafif bir yükseliş kaydederek 104,7 puan seviyesine ulaşırken, ABD’deki borsalar ise kayıplarla günü tamamladı. Sabah saatlerinde ons altın ise 1.910 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Kripto para piyasalarına bakıldığında, Binance verilerine göre Bitcoin 25.940 dolar seviyelerinde işlem görüyor. BTC/TRY paritesi ise 704.012 seviyesinde bulunuyor. Diğer önemli kripto para birimi Ethereum ise 1.586 dolar seviyelerinden işlem görüyor ve ETH/TRY paritesi de 43.058 seviyesinde bulunuyor.

ABDde tarim disi istihdam rakamlari aciklandi2