Hong Kong ve BAE Kripto Kuralları Konusunda İşbirliği Yapacak!

Hong Kong ve Birleşik Arap Emirlikleri, kendi yetki alanlarında kripto para düzenlemeleri konusunda işbirliği yapmayı planlıyor.

Hong Kong ve BAE merkez bankaları, kripto para düzenlemeleri konusunda işbirliği yapmayı kabul etti. Regülatörler, kripto sektörünün büyümesi için birbirlerinin pazarlarından nasıl faydalanacaklarını araştırıyorlar.

30 Mayıs’ta Abu Dabi’de gerçekleştirilen ikili bir toplantıda, Hong Kong Para Otoritesi (HKMA) ve Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası (CBUAE) yetkilileri, sanal varlık düzenlemeleri ve geliştirmeleri konusunda işbirliğini güçlendirmeyi kabul ettiler. İki merkez bankası, ilgili inovasyon merkezleriyle ortak fintech geliştirme girişimlerini ve bilgi paylaşımı çabalarını teşvik etme konusunda da anlaştılar.

Finansal altyapı ve iki ülke arasındaki finansal piyasa bağlantıları gibi önemli konuların ele alındığı toplantıda, CBUAE Valisi Khaled Mohamed Balama, HKMA ile devam eden ve uzun vadeli bir ilişki beklediğini belirtti. HKMA CEO’su Eddie Yue ise, her iki bölgeye de ekonomik olarak yardımcı olacaklarını ve birçok tamamlayıcı güç ve ortak çıkarları paylaştıklarını ifade etti.

Daha sonra iki merkez bankası, Hong Kong ve BAE’deki bankaların üst düzey yöneticileri için bir seminer düzenledi ve çeşitli konuları ele aldı, bunlar arasında sınır ötesi ticaret anlaşmalarının nasıl iyileştirilebileceği de yer alıyordu. Bloomberg’in Nisan ayında yayınladığı bir rapora göre, Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC), gelecek ay kripto para borsası lisans yönergelerini açıklamayı planlıyor.

Yeni kurallar, perakende yatırımcıların Bitcoin ve Ether gibi büyük tokenlarla ticaret yapmasına izin verecek ve 1 Haziran’dan itibaren kripto platformları için yeni bir lisanslama rejimiyle uygulanacak. SFC ayrıca, perakende yatırımcıların kripto para birimi ticaretine erişimini genişletme ve sanal varlık platformlarına erişim sağlama konusunda yeni planlarını duyurdu.

BAE’nin Sanal Varlıklar Düzenleme Kurumu, Şubat ayının başlarında 2023 kural kitabını yayınladı ve kripto para birimlerini düzenlemek için önlemler aldı.

Birleşik Arap Emirlikleri tarım ve gıda sektörü | Gıda 2000 Dergisi