Intel, Microsoft 10 Yıldan Fazla Sürdü – Kripto Para Birimleri İyi Durumda

Kripto piyasası aylardır azalırken, birçok yatırımcı Bitcoin & Co.’ya olan inancını yitirmiş ve Bitcoin fiyatının sıfıra ineceğinden şüphelenmiştir. Bu düşüş duygusu, 2017’de Bull Run’da yaşanan coşku ve irrasyonel coşkunluğun bir yan ürünü iken, birçok endüstri lideri, kripto paranın dünya çapında kabul edilme yolculuğunun bir gecede gerçekleşemeyeceğinin altını çizdi.

Odağı Değiştirme – Temellere Geri Dön

“Bitcoin öldü”. Hemen hemen herkes bu cümleyi ana akım medyada zaten okudu. Bitcoin’in ölü olarak bildirildiği sayı şu anda 300 işaretini geçiyor.

Bir kripto girişimcisi ve Wealth Chain Capital CEO’su Phillip Nunn kısa bir süre önce takipçilerine istifa etmemeleri gerektiğini hatırlatmak için bir tweet yayınladı. Şu anki kripto-döviz piyasası ile İnternet arasında paralellikler çizdi.

Nunn, kripto pazarını internet patlamasına bağladığında, Amazon, Intel ve Microsoft’un halka açık hisse senedi fiyatlarının kazadan kurtulmak için yaklaşık on yıl sürdüğü gerçeğine dikkat çekti. Kripto piyasasının hemen hemen aynı bir kurtarma ve sonraki üstel boğa koşusu üzerinden geçeceğini açıkça belirtmemesine rağmen, şunları yazdı: ‘Tutumunu değiştir. Ustalık büyük miktarlarda (bitcoin / kriptoda) getirecektir.’

İngiliz kripto girişimcisi, Coinshare’ın CSO Meltem Demirors’un söz konusu iki pazara bağlandığı son CNBC Fast Money bölümünde yer aldığı için böyle bir karşılaştırma yapan ilk kişi olmaktan çok uzaktı.

Bu teknolojilerin neden etkilendiğini açıklayan diğer bir konu, kripto paralar ve İnternet gibi yeni teknolojilerin tam olarak anlaşılmadığını ve bir gecede benimsenmeyeceğini belirtti. İnternet, 20. yüzyılın sonunda ilk kez ortaya çıktığında, çoğu bu yeni teknolojinin getirebileceği şeye kuşkuyla yaklaşıyordu. Amerikalı iktisatçı Paul Krugman’ın eleştirmenlerin başlangıç aşamasında İnternet hakkındaki kaygılarının bir örneği olarak aşağıdaki alıntıları yaptı: ‘İnternetin büyümesi büyük ölçüde yavaşlayacak. 2005 ya da öylesine, internetin ekonomi üzerindeki etkisinin faks makinesininkinden daha fazla olmadığı anlaşılacaktır.’

Ve bugün, birçok kişi kripto para birimi ve blok endüstrisinin 1990’ların ortalarında internete benzer bir konumda olduğunu düşünüyor.