Joseph Stiglitz’in Cesur BCT Yorumu

Ödüllü ekonomist Joseph Stiglitz Bitcoin ve diğer coin borsalarına ilişkin çarpıldı açıklamalarda bulundu. Stiglitz yaptığı açıklamada Bitcoin de dahil tüm kripto paraların piyasadan kaldırılması gerektiğini savundu. Nedeninin ise bu para birimlerinin iyi para birimlerine özgü özellikleri taşımıyor olması. Yapılan bu açıklamanın piyasaları nasıl etkileyeceği ise şuan için bilinmiyor.

Nobel ödüllü ekonomist Joseph Stiglitz 6 mayısta CNBC ekranlarına konuk oldu. Ekonomist ilk kez kripto para borsasına dair açıklamalarda bulunması ve tutunu da bu noktada değişmedi. Stiglitz’e göre bu açıklamayı yapıyor olmasının altında yatan temek neden, en büyük para birimi olan Bitcoin’de söz konusu olan bazı eksiklikler.

Stiglitz kripto para borsasında gerekli ol6an şeffaflığın bulunmadığını da ifade etti. Ünlü ekonomist aynı zamanda kara para aklama gibi tehlikeli faaliyetlerin de bu Kripto para borsasında sıkça gerçekleştiğini de vurguladı. Stiglitz Amerikan dolarının da iyi para birimi özelliklerine sahip olmamasına rağmen BCT’den daha güvenli olduğunu vurguladı. Gerekli şeffaflık sağlandığında bu para birimlerine olan güvenin daha fazla artacağını savundu.