JPMorgan: Altın Fiyatı Bitcoin’i 45.000 Dolara Taşıyabilir !

JPMorgan stratejistlerine göre, yükselen altın fiyatı, Bitcoin’in 45.000 dolar seviyesine ulaşabileceğini gösteriyor. Stratejistler, Ether’in kısa vadede Bitcoin’den biraz daha düşük performans gösterebileceğini öngörüyor. JPMorgan analistlerine göre, altının mevcut ons başına fiyatı olan 2.000 dolar seviyesi, iki varlığın birlikte hareket etme eğiliminde olduğunu ve yatırımcılar tarafından alternatif olarak görüldüğünü gösteriyor. Bu durumda, Bitcoin’in 45.000 dolar seviyesine yükselmesi bekleniyor.

JPMorgan stratejistleri, altının fiyatının 2.000 dolar seviyesine çıkmasıyla birlikte, merkez bankaları dışında yatırım amacıyla tutulan altının değerinin şu anda yaklaşık 3 trilyon dolar olduğunu belirtiyor. Bu da, özel yatırımcılar için Bitcoin’in altını eşitlediği varsayımıyla, Bitcoin için 45.000 dolarlık bir fiyat anlamına geliyor. JPMorgan stratejistleri, risk sermayesi veya hacim ayarlı terimlerdeki portföyler için bu değerlendirmeyi yapıyor.

JPMorgan, 45.000 dolarlık Bitcoin fiyatını bir üst sınır olarak değerlendiriyor ve bu, madencilik veya üretim maliyetlerinin ikiye katlanmasından kaynaklanan artışın ötesinde sınırlı bir potansiyeli gösteriyor. Bankaya göre, Nisan veya Mayıs 2024te gerçekleşecek olan Bitcoin yarılanması, Bitcoin’in üretim maliyetini mekanik olarak ikiye katlayarak yaklaşık 40.000 dolara çıkaracak. JPMorgan stratejistleri, “Bu durum, Bitcoin’in üretim maliyetinin tarihsel olarak etkili bir alt sınır görevi gördüğünü” belirtiyor. Önceki yarılanma etkinliklerine bakıldığında, yarılanmadan sonra Bitcoin fiyatlarında yükseliş eğilimi görüldü. Bitcoin yarılanması, yaklaşık dört yılda bir gerçekleşen bir olaydır ve yeni Bitcoin bloklarının madenciliği ödülünü yarıya indirerek enflasyonu kontrol etmeyi ve Bitcoin kıtlığını sürdürmeyi amaçlar.

JPMorgan, önümüzdeki 12 ay içinde %25’lik bir Bitcoin getirisi öngördüğü için, 2024’teki yarılanma etkinliğini de kapsayan bir zaman çerçevesi kullanmaktadır.

JPMorgan Chase pledges to improve working conditions, and this time it  hopes the changes will stick. - The New York Times