JPMorgan: Binance Anlaşması Sistemik Riski Azaltıyor!

JPMorgan, Binance’in ABD ajanslarıyla yaptığı anlaşmayı kripto borsası ve sektör açısından ‘olumlu’ bir gelişme olarak değerlendiriyor. Bankanın analistlerine göre, bu anlaşma varsayımsal bir Binance çöküşünden kaynaklanabilecek potansiyel sistemik riski ortadan kaldırıyor. JPMorgan’a göre, Binance’in ABD savcılarıyla Salı günü anlaşmaya varması, borsa ve kripto sektörü için olumlu bir adım.

JPMorgan’ın lider analisti Nikolaos Panigirtzoglou, “Binance’in etrafındaki belirsizliğin azalması ve işlem hacmindeki artış, anlaşma olasılığını olumlu görüyoruz. Bu durum, BNB’nin %8,78 değer kaybetmesine neden oldu” dedi. Panigirtzoglou, The Block’a verdiği demeçte, “Akıllı Zincir işinin bu anlaşmadan fayda sağlayacağını düşünüyoruz.” Kripto yatırımcıları için anlaşma olasılığının, varsayımsal bir Binance çöküşünden kaynaklanabilecek potansiyel sistemik riski ortadan kaldıracağını belirtti.

Salı günü Binance ve kurucu ortağı Changpeng “CZ” Zhao’nun ABD kurumlarıyla yapılan kapsamlı anlaşma kapsamında kara para aklama ve ABD yaptırımlarını ihlal etme suçlarını kabul ettiği açıklandı. Binance, tarihin en büyük kurumsal anlaşmalarından biri olan bu anlaşmada 4,3 milyar dolar ödemeyi kabul etti. Zhao, CEO’luktan ayrılmasını gerektiren anlaşma kapsamında 50 milyon dolar para cezası ödemeyi kabul etti. Adalet Bakanlığı, Hazine Bakanlığı ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun da dahil olduğu bu anlaşma, borsa üzerinde uzun süredir devam eden soruşturmayı sonlandırdı.

Suçunu kabul etmesinin ardından Zhao, 175 milyon dolarlık kişisel teminat karşılığında gözaltından serbest bırakıldı. Maksimum 18 ay hapis cezasıyla karşı karşıya olan Zhao’nun ceza duruşması 23 Şubat 2024’te yapılacak. Zhao, CEO görevinden ayrılırken personeline yazdığı içsel bir notta, “Binance iyi olacak” ifadesini kullandı ve “Biraz acı çekmek zorunda kalabilirim ama ayakta kalacağım. Yapıda değişiklikler olsa da bunu aşacağız. Birkaç yıl sonra bu belki de kötü bir şey olmayacak” dedi.

Richard Teng, Binance’den ayrılan Zhao’nun yerine CEO olarak atandı. Daha önce bir düzenleyici yetkili olan Teng, önceliklerinin Binance kullanıcılarına “şirketin mali gücüne, güvenliğine ve emniyetine güvenebilecekleri” konusunda güvence vermek olduğunu belirtti. Binance, önümüzdeki 50 yılda daha güçlü bir şirket olarak ortaya çıkacaklarından “emin” olduklarını açıkladı.

DefiLlama verilerine göre, anlaşma haberlerinin ardından Binance, son 24 saatte 1 milyar doların üzerinde çıkış yaşarken, bazı rakip borsalarda girişler görüldü. The Block’un Fiyat sayfasına göre, Binance’in yerel tokeni BNB son 24 saatte yaklaşık %10 değer kaybetti ve şu anda 234 dolar civarında işlem görüyor.

JP Morgan'dan ABD uyarısı - Ekonomim