Mastercard Web3 Kullanıcı Doğrulama Çözümüyle Kötü Niyetli Kişileri Engelliyor !

Mastercard, yeni çözümü ile “standartlara göre doğrulanmış, kullanıcılar arasında güvenli işlemler” sağlama odaklı bir yaklaşım benimsiyor. Küresel finansal hizmetler devi, yeni Web3 çözümüyle kullanıcı doğrulama standartlarını geliştirerek dijital varlık alanında “kötü aktörler için fırsatları azaltmayı” amaçlıyor. 29 Nisan’da açıklanan çözüm “Mastercard Crypto Credential” olarak adlandırıldı. Twitter’da paylaşılan bir açıklayıcı videoda firma, Web3 ve blok zinciri hizmet sağlayıcılarının kullanıcılar arasındaki işlemlerin güvenliğini sağlamak için Mastercard tarafından belirlenen standartlara göre doğrulandığını belirtti.

Çözüm, kullanıcılara bir “Mastercard kripto kimlik bilgisi benzersiz tanımlayıcısı” vererek insanların para göndermek istedikleri bir adresin Mastercard tarafından incelendiğini ve Mastercard ile uyumlu olarak çalıştığını anında doğrulama imkanı sağlıyor. Firma, çözümün düzenlemeleri karşılamak için gerekli olan temel meta verilerin alışverişi yoluyla uyumluluğu desteklemek için tasarlandığını ve kötü aktörler için fırsatları ve fonların tamamen kaybolma riskini azaltmaya yardımcı olması gerektiğini belirtti.

Mastercard, çözümün arkasında bir dizi ortakla iş birliği yaptı. Kripto cüzdan sağlayıcıları Bit2Me, Lirium, Mercado Bitcoin ve Uphold ile birlikte çalışan firma, Aptos, Avalanche, Polygon ve Solana gibi blockchain şirketleriyle de ortaklık kurdu. Ayrıca, adreslerin doğrulanmasına yardımcı olmak ve sınır ötesi işlemler için Seyahat Kuralı uyumluluğunu desteklemek için CipherTrace’in hizmet paketinden yararlanacağını açıkladı.

Son birkaç yılda kripto sektörüne olan maruziyetini artıran Mastercard, Polygon ile bir nonfungible token (NFT) kapılı müzisyen hızlandırıcı programını başlatmıştı. Program, Music Pass NFT sahiplerine materyallere, benzersiz yapay zeka (AI) araçlarına ve diğer deneyimlere ücretsiz erişim sunuyor.

Mastercard rakibi Visa’dan sonra kripto sektöründe adımlar atmaya devam ediyor. Visa’nın kripto başkanı Cuy Sheffield, yeni bir stablecoin ödeme odaklı projesini Twitter’da duyurdu. Sheffield, şirketin “herkesin dijital ve mobil hayatında ticareti kolaylaştırmak için yeni nesil ürünler geliştirdiğini” belirtti. Şirket, Web3 ve blockchain teknolojisinde güçlü deneyime sahip birini arıyor.