Nasdaq ve Cboe BTC ETF’leri İçin Yeni Adım!

Bir analiste göre, opsiyonlar BTC ETF ticareti için “bir sonraki mantıklı adım” ve önümüzdeki ayın sonuna kadar başlayabilir.

19 Ocak’ta Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Nasdaq ve Cboe’nin Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonları (ETF’ler) üzerinde opsiyon ticaretine başlama tekliflerini kabul etti.

Nasdaq, BlackRock’ın iShares Bitcoin Trust’ında opsiyonları listelemesine ve işlem yapmasına izin vermek için bir kural değişikliği başvurusunda bulundu. Diğer bir kuruluş olan Cboe ise, “Bitcoin Tutan ETP’ler (borsada işlem gören ürünler) üzerinde opsiyon ticareti yapmak için başvuruda bulundu. Cboe, SEC tarafından onaylanan 10 BTC ETF’sinden 6’sını piyasaya sürdü.

Spot BTC ETF’leri, bir gün önce SEC’den onay aldıktan sonra 11 Ocak’ta Nasdaq ve Cboe’de işlem görmeye başladı. Cboe başkan yardımcısı Catherine Clay, 18 Ocak’ta CNBC’ye yaptığı açıklamada, borsanın BTC ETF’lerine “iyi girişler” gördüğünü ve bunların “beklendiği gibi” BTC fiyatını takip etmeye devam ettiğini söyledi. Clay, opsiyonları “BTC ETF’lerinde bir sonraki mantıklı adım” olarak nitelendirdi. Ayrıca Clay, BTC ETF opsiyon işlemlerinin ürünlere fayda sağlayacağını ve risk azaltacağını belirtti. Nasdaq, başvurusunda opsiyonların maliyet verimliliği ve artan riskten korunma stratejileri sunacağını aktardı.

Opsiyonlar, sahibinin bir varlığı önceden belirlenmiş bir zamanda önceden belirlenmiş bir fiyattan almasına veya satmasına olanak tanıyan bir türevdir. VettaFi analisti Dave Nadig, 17 Ocak’ta CNBC’ye verdiği demeçte şunları söyledi: “BTC ETF opsiyonları alanında her türden hedge fonu oyuncusunu görmeye başlayacağınızı düşünüyorum. Geleneksel olarak doğrudan kripto ekosisteminde kripto üzerine spekülasyon yapmayan insanlar artık oynayabilecekleri bir şeye sahip olacaklar.”

Clay, Cboe’nun opsiyonları listeleme izni için geçen hafta başvuruda bulunduğunu söyledi ve “Düzenleyicilerin bizim başvurumuz ve diğer borsaların başvuruları ile ne yapacağını görmek için gerçekten bu bekleme modelindeyiz. Onay alıp almayacağımızı bilmek bile gerçekten zor.” dedi. Clay, Cboe’nun opsiyon takas şirketinin de SEC ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’na benzer başvurular yapmak zorunda olduğunu sözlerine ekledi.

Bloomberg ETF analisti James Seyffart, Nasdaq duyurusunun alışılmadık hızını yorumladı. Opsiyon ticareti onayının en erken Şubat sonundan önce ve en geç 21 Eylül civarında gelmesi mümkün görünüyor.

Teklifler Federal Sicil’de yayınlandıktan sonra 21 gün boyunca yoruma açık olacaktır.

Nasdaq to pay $4 mln settlement over apparent Iran sanctions violations |  Reuters