JPMorgan Uyarıyor: Bitcoin Baskısı Devam Edebilir!


Bankacılık devi JPMorgan, Grayscale’in Bitcoin (BTC) üzerindeki baskının devam edebileceğini belirtti.

Kripto para piyasası, 11 Ocak tarihinden bu yana yoğun bir baskı altında bulunuyor. Spot Bitcoin ETF’lerin 10 Ocak’ta onaylanması, kripto yatırımcılarını heyecanlandırdı. Ancak ETF’ler, 11 Ocak’ta işleme başlamasıyla birlikte kripto piyasasını olumsuz yönde etkiledi. Grayscale’in Coinbase’e taşıdığı BTC’ler, kripto para piyasasının bir haftadır düşüş eğiliminde olmasına neden oldu.

Grayscale, BTC’nin kötü aktörü olarak nitelendirilmiş ve bugün de Coinbase’e BTC aktarıp aktarmayacağı merak konusu haline gelmiştir. Küresel bankacılık devi JPMorgan, Grayscale’in BTC’ye yönelik baskısının devam edebileceğine dikkat çekti. JPMorgan, Grayscale’in BTC ETF’inden 1,5 milyar dolarlık çıkış gözlendiğini ve bu eğilimin devam edebileceğini belirtti. Banka, toplamda 3 milyar dolarlık çıkış beklentisiyle Bitcoin’in (BTC) baskılanmaya devam edebileceğini ifade etti. JPMorgan, yaptığı açıklamada BTC’de bir süre daha satış baskısının devam edebileceğini öngördü. Banka, Grayscale Bitcoin Trust’tan (GBTC) çıkışın devam edebileceğini, özellikle spekülatif yatırımcıların kâr elde etme potansiyeli nedeniyle bu eğilimin devam edebileceğini aktardı. JPMorgan’a göre, birçok BTC yatırımcısı, fiyat düşüşünde etkin olabilmek adına alım yapmak yerine satış yapma eğiliminde olabilir.

Geçtiğimiz yıl düşük fiyattan GBTC satın alan yatırımcılar, GBTC’nin spot Bitcoin ETF’e dönüştürülmesiyle birlikte kâr satışına başladı. Analistlere göre, GBTC dışında daha uygun fiyatlı spot ETF’lerin bulunması, GBTC yatırımcılarının kâr satışına yönelmesine neden olmuştur. Ayrıca GBTC’deki yüzde 1,5’lik işlem ücreti de dikkat çekti. Grayscale, diğer ETF sağlayıcılarına göre daha yüksek işlem ücreti talep ettiğini savunarak, bu durumun normal olduğunu belirtti. Analistlere göre, işlem ücreti nedeniyle GBTC’deki çıkışın ilerleyen günlerde devam etme olasılığı bulunmaktadır.

Diğer taraftan JPMorgan analistleri, spot Ethereum ETF’inin Mayıs ayına kadar onaylanma olasılığının düşük olduğunu tekrar vurguladı.

J.P. Morgan Luxembourg absorbed into one legal entity | Delano News