Nijerya Merkez Bankası Naira Stablecoin Lansmanı İçin Hazırlanıyor!

Nijerya’nın Merkez Bankası (CBN), 27 Şubat 2024 tarihinde küresel işlemleri kolaylaştırmayı ve blockchain teknolojisine dayalı cNGN stabilcoin’ini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bu adım, CBN’nin düzenleyici sanal alanındaki bir pilot programın bir parçası olarak geldi.

Nijeryalı bankalar ve finansal teknoloji şirketlerinden oluşan Afrika Stabilcoin Konsorsiyumu, cNGN stabilcoin’in CBN’nin yönergelerine uygunluğunu duyurdu. Stabilcoin’in güvenilir, şeffaf ve uyumlu bir yapıya sahip olması için düzenleyicilerle sıkı bir iş birliği içindeler.

eNaira dijital para biriminin CBN tarafından oluşturulmasının aksine, cNGN Afrika Stabilcoin Konsorsiyumu tarafından yönetilecek. cNGN, farklı blok zincirleriyle uyumlu olan ve gelecekte daha fazla blok zinciriyle entegre olacak bir yapıya sahip. Bu stabilcoin, Nijerya nairası’nın değerini takip ediyor ve aynı zamanda bankalardaki rezervlerle destekleniyor. Bu hamle, Nijerya’nın para birimini küresel dijital para birimleriyle bağdaştırmayı amaçlıyor ve bu da ülke dışında yaşayan Nijeryalılar için Naira işlemlerini kolaylaştırabilir.

cNGN, genel erişime açık blok zincirlerine dayanır ve eNaira’ya kıyasla daha fazla esneklik sunar. Bu stabilcoin, küresel düzeyde kolay para transferlerine olanak tanıyacak bir platform sunmayı hedefliyor.

Nijerya’nın CBN’sinin blockchain ve kripto para birimlerini benimsemesi belirgin bir şekilde görülmektedir. Özellikle, bu dijital varlıklara olan artan küresel ilgiyi kabul ederek, kripto para birimlerine yönelik Nijerya bankalarına getirilen yasağı Aralık ayında kaldırdılar. Bu adım, ülkenin dijital varlıklara olan tutumunda önemli bir değişiklik olarak değerlendirilebilir.

Nijerya Ulusal Blockchain Politikası Hükümet Onayı Aldı • Coinkolik