ProShares BITO Vadeli İşlemlerinde Spot Etkiyi Benimsiyor!

Kıdemli bir yatırım strateji uzmanına göre, ProShares, Bitcoin vadeli işlem ürünleri için spot Bitcoin ETF’lerinin başlatılmasının faydalarını görmekte. ProShares, vadeli işlemlere dayalı Bitcoin’in önemli ihraççılarından biridir.

Üst düzey bir yöneticiye göre, borsada işlem gören fonlar (ETF) ABD’de spot Bitcoin ETF’lerinin piyasaya sürülmesiyle ilişkili potansiyel tehditlerle karşı karşıya değil. ProShares’in küresel yatırım stratejisti Simeon Hyman, 2 Şubat’ta Cointelegraph ile yaptığı röportajda, ProShares’in vadeli işlem ürünleri için spot Bitcoin ETF’lerinin piyasaya sürülmesinin hem operasyonel hem de ticari açıdan faydalar gördüğünü belirtti.

Hyman, şirketin amiral gemisi Bitcoin vadeli işlem ETF’si ProShares Bitcoin Strateji ETF’sinin (BITO), spot Bitcoin ETF’lerinin piyasaya sürülmesiyle “çok verimli” ticaret hacimleri gördüğünü ifade etti. Yönetici, “Şu ana kadarki ticari etkiden oldukça memnunuz” dedi ve BITO’nun temel değerinin yüzde 2/100’ü oranında düşüşle işlem gördüğünü ekledi. “Ancak aslında spot ETF’lerde 36 baz puanlık ortalama bir prim veya indirim gördük” dedi.

Spot ETF’lerin girişinin Bitcoin pazarına daha fazla insan getirmesi beklenirken, ProShares, ticari tarafının yanı sıra, spot Bitcoin ETF’lerinin benimsenmesinden kaynaklanan operasyonel faydaları da görüyor. Hyman, “Spot ETF’lerin girişiyle vadeli işlem piyasası daha da iyiye gidiyor. Zaten iyi işleyen ve düzenlenmiş bir yerdi, ancak spot adamlarla birlikte biraz daha iyi hale geldi çünkü Bitcoin’in etrafında yeniden daha fazla insan var” dedi.

Hyman’ın sözleri, spot Bitcoin ETF’lerinin piyasaya sürülmesiyle ilgili çılgınlığın ortasında gelen 11 Ocak civarındaki anormal derecede yüksek işlem hacmi günleri hariç olmak üzere, BITO’nun son birkaç hafta ve aydaki ticaret dinamikleriyle bir şekilde örtüşüyor.

Yahoo Finance’in verilerine göre, 11 Ocak’ta BITO’nun işlem hacmi yaklaşık 2 milyar dolara kadar yükselirken, normal işlem hacmi daha önce kabaca 300 milyon ila 600 milyon dolar arasında seyrediyordu. Spot BTC ETF’lerinin piyasaya sürülmesinin ardından BITO, 2 Şubat’ta işlem hacimlerinin 180 milyon dolara kadar düşmesiyle olağan rakamlarında işlem yapmaya devam etti. Daha önce BITO, Aralık’ta 200 milyon dolar ve 120 milyon dolarlık çok benzer bir hacimde işlem görüyordu. Yahoo Finance verilerine göre sırasıyla 9 Aralık 2023 ve 30 Kasım 2023.

Haber, BlackRock’un iShares Bitcoin Trust (IBIT) ve Grayscale Bitcoin Trust ETF (GBTC) gibi önemli Bitcoin ETF’lerinin geçen hafta ilk kez BITO’nun işlem hacimlerini tersine çevirdiği bir dönemde geldi. Bundan önce BITO, işlem hacmi açısından dünyanın en büyük Bitcoin ETF’siydi.

ProShares подтверждает листинг ETF на фьючерсы Bitcoin на NYSE 19 октября |  Криптополитический