SEC Onaylasa Bile Spot Bitcoin ETF’leri Piyasaya Hemen Sürülemeyebilir!

Toplam 12 varlık yöneticisinin spot Bitcoin ETF başvurusu, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından bekletiliyor. Ancak, bürokratik zorunluluklar nedeniyle sürecin daha da uzaması muhtemel.

SEC’in spot Bitcoin ETF’sinin onaylanması için ilk adım atıldığında, analistler, onay alınsa bile ETF ürünlerinin piyasaya sürülmesinin ertelenebileceğini düşünüyor. Olası bir SEC onayının ardından piyasaya sürülüş tarihinde gecikme, bir ETF başlatmanın iki aşamalı sürecinden kaynaklanmaktadır. Bir ihraççının Bitcoin ETF’i başlatması için 19b-4’e göre Ticaret ve Piyasalar bölümünden ve S-1 izahnamesinde Kurumsal Finansman bölümünden SEC onayı alması gerekmektedir.

Kurumsal Finansman bölümü, fon operasyonları detayları ve risk açıklamalarını içermektedir. Şu ana kadar 12 Bitcoin ETF başvurusundan dokuz ihraççı, Kurumsal Finansman’a ilişkin revize edilmiş dosyalar sunmuştur. Piyasa analistleri, SEC’in 19b-4 onaylarını izahname belgeleri imzalanmadan önce onaylaması durumunda Bitcoin ETF ürünlerinin piyasaya sürülmesinin gecikebileceğini düşünmektedir.

Bloomberg ETF analisti James Seyffart, 19b-4 onayı alınsa bile, bir S-1 onayı ve lansman arasında haftalar veya aylar sürebileceğini belirtmiştir. SEC’in ilk spot Bitcoin ETF’sini onaylamak için 8 Kasım’da başlayıp 17 Kasım’da sona erecek sekiz günlük bir süre bulunmaktadır. Piyasa uzmanları, onay şansının yüzde 90’a kadar çıkmasına rağmen, onayın önümüzdeki yılın başlarına kadar gelmeyeceğine inanmaktadırlar. SEC daha önce spot Bitcoin ETF’ine ilişkin son yorum tarihini 8 Kasım’a kadar uzatmıştır.

ABD’deki spot Bitcoin ETF yarışı, dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock’ın başvurusuyla başlamıştır. Fidelity ve diğer birkaç varlık yöneticisi de spot Bitcoin ETF’leri için başvuruda bulunmuş, ancak çoğu reddedilmiş veya şirketler başvurularını geri çekmiştir.

Bununla birlikte, birçok piyasa yorumcusu spot ETF onayının yüzde 90’a yakın bir olasılıkla gerçekleşeceğine inanmaktadır.

SEC Spot ETF'leri Onaylayabilir! - Coin Mühendisi