Gary Gensler’e Göre FTX: Yeniden Canlandırma Yolları!

FTX’in kalıntıları için teklif veren şirketlerin haberleri, borsanın tokeni FTT’nin değerini 24 saat içinde yaklaşık %70 oranında artırdı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler, iflas eden kripto para borsası FTX’in, uygun yasalara dikkat edilmesi halinde yeni yönetim tarafından yeniden canlandırılabileceğine inanıyor.

Gensler, 2023 DC Fintech Haftası’nda yaptığı açıklamada, FTX’in kalıntılarını satın almak için teklif verenler arasında yer alan Tom Farley gibi isimlere atıfta bulunarak, bu işin yasal çerçeve içinde yürütülmesi gerektiğini vurguladı. Yatırımcı güvenini kazanmak ve gerekli açıklamaları yapmak önemli olduğunu belirten Gensler, müşterilere karşı ticaret yaparken şeffaf olunması gerektiğini ifade etti.

SEC başkanı ayrıca, NYSE’nin bir hedge fonu işletmesine ve piyasada üyelerine karşı işlem yapmasına izin vermeyeceklerini belirtti. FTX’in piyasa yapıcısı olarak Alameda’ya tanınan teminatsız, sınırsız kredi limiti ve pozisyonların tasfiye edilmemesi gibi uygulamalar, FTX’in kasım 2022’deki çöküşünde milyarlarca dolarlık bir açığa neden oldu.

FTX’in eski CEO’su Sam Bankman-Fried yargılanırken, şirketin geçici yönetimi fonları geri almaya çalışıyor ve borsayı yeniden başlatmak için düzenlemeler yapıyor. FTX’in satın almak isteyen talipler arasında Bullish, Figure Technologies ve Proof Group gibi önemli firmalar bulunuyor. FTX geçici yönetimi, Aralık ayına kadar bir kazanan seçebilir ve borsa, önümüzdeki yıl faaliyetlerine devam edebilir.

FTX’in kalıntılarına teklif veren şirketlerin haberleri, FTT tokeninin değerini Çarşamba günü 1,23 $ olan fiyatından 2,30 $’a yükseltti.

FTX Müşterileri Dolandırıcı İçerikli Para Çekme Bildirimleri Alıyor! - Coin  Mühendisi