Bitcoin’in Tartışılan Standartları

Mali Eylem Görev Gücü birebir kripto para standartlarına ilişkin araştırmalara yer veriyor. Gündeme bomba gibi düşen bu standartlardan en çok konuşulan ise seyahat kuralı oldu. Ayrıca Mali Eylem Görev Gücü şubat ayında bir tasarı oluşturmuş ve bu tasarıda dijital varlık sağlayıcısı şirketlere de yer verdi. Üstelik bu şirketler için kullanıcıların kişisel bilgilerinin korunması önerilmektedir..

Mali Eylem Görev Gücü tasarısına göre kripto para borsaları kullanıcılarının bilgilerini kaydedebilecek. Yani kullanıcının konumu, ismi ve hesap cüzdanı gibi bilgileri kayıt altına alınacak. Tabi bu da tasarının en çok tartışılan konusu oldu. Ancak bu konunun herhangi bir yasam dayatma gücünün bulunmadığını da hatırlatmak gerekiyor.

FATF hazırladığı tasarıyı sunduğu günden bu yana kripto para kullanıcılarının tepkisini çekiyor. Ancak kripto para borsalarının bu standartları kullanma gibi bir zorunluluğu bulunmuyor. Ancak dünya çapında büyük yere sahip fegülatörlerin bu konuya sıcak bakması yatırımcıları hayli endişelendiriyor. Çünkü bu standartlar anlık olarak kabul edilip yürürlüğe sokulabilir şekilde hazırlanıyor.