Hindistan Dijital Para Planlarını Askıya Aldı

Hindistan’da yerel haber bülteni olan Hindu Business Line’ın 2019’un ilk günü yapmış olduğu habere göre, Hindistan Merkez Bankası dijital para çıkarma planı yapacağını duyurmuştu fakat şimdilik bu planın askıya alındığının bilgisi geldi.

Hindistan Merkez Bankası Nisan Ayında tüm yatırımcılara Dijital Para Çıkarma planları olduğunu aktarmıştı. Aynı zamanda sektörlerin ortak yönlerini araştırmaya başlamış ve buna bağlı olarak da sektörler arası bir bağ kurarak, dijital paranın avantajları ve uygulanabilir olması yönünde çeşitli araştırmalar da yapılmaya başlanmıştı. Ağustos ayında bir hareketlilik daha yaşanmış ve RBI grubun kurulduğuna onay vermiş, dijital paraların artan popülerliğine de bakarak Rupiye destek verecek, potansiyeli yüksek olan bir dijital paranın araştırılmaya başlandığını duyurmuştu.

Hindistan Hükümeti Dijital Para İstemiyor

Bu haberin ardından kimliği netlik kavuşmayan bir kaynak farklı bilgiler iletti. Aktardığı cümleler ise şu şekilde: ‘’Devlet şuanda herhangi bir dijital para istemiyor. Şuanda bir dijital para birimi için erken olduğu görüşündeler ve şimdilik bu durum askıya alındı.’’

RBI’nın devam eden kripto para işlemleri yasağına rağmen, beklentiler Hindistan Hükümetinin bu konuya net bir açıklamaya getireceği ve kripto paralara olan tutumunu değiştireceği yönündeydi. Buna ek olarak Hindistan Hükümeti nakit para kullanımını en aza indirgemeye çalışırken, Aadhaar programının da desteği ile beraber insanların biyometrik verilerini bağlamaya çalışıyor. Adhaar programı bilindiği gibi 1 milyardan fazla kişinin veri tabanıyla dünyanın en büyük ID sistemine sahip bir kuruluş.

Bazı kişiler Hindistan hükümetinin bu tutumunu olumlu karşılarken, bir kısım ise durumdan şikayetçi. Yerel kripto para piyasası Belfrics’in kurucusu olan Praveen Kumar bu konuyla ilgili açıklamada bulundu. Kumar, “RBI’nın kripto-rupiyi başlatması için sürenin henüz daha erken olduğu görüşündeyim. Kripto para ekonomisinin biraz daha iyi anlaşılır olması gerekiyor.