Hindistan’dan Facebook’a Engel

Facebook önümüzdeki yıl kendi kripto parasını piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Libra isimli bu paraya şimdiden ilgi yoğun. Ancak Hindistan bu para birimini kullanmayacağını resmen açıkladı. Çünkü Hindistan’da Blockchain işlemlerinin yapılabileceği bir bankacılık ağı bulunmuyor. Economic Times tarafından yapılan habere göre bu paranın kullanımı için ülkenin güçlü bir bankacılık ağının bulunuyor olması şart.

Kısa bir süre önce Facebook dijital cüzdanı Calibra, önümüzdeki yıl çıkması planlanan Libra isimli para hakkında açıklama yaptı. Söz konusu para kripto para kullanımının yasak olduğu ve facebook erişim mısırının bulunduğu ülkelerde kullanılamayacak. Ancak Hindistan bankacılık ağı bu Kripto paranın kullanımına uygun değil. Dolayısıyla Libra burada da kullanılamayacak. Ancak Hindistan Merkez Bankasından bu konuya dair bir açıklama yok.

Uzmanlara göre Libra eğer kapalı bir sistem içinde geliştirilir ve kullanılır ise Hindistan Merkez Bankası buna onay verebilir. Ancak Hindistan’da dijital para ile eşten eşe işlem yapmak yasak. Dolayısıyla kapalı sistem içinde geliştirilmeyen Libra için Merkez Bankasının tutumu net.  Şimdi herkes Hindistan Merkez Bankası tarafından yapılacak açıklamayı bekliyor.