PwC Raporu: Blockchain Teknolojisi 2030’a kadar 3 Trilyon Dolar

Big Four muhasebe şirketlerinden PwC, kısa bir süre önce şirketlerin yüzde 84’ünün bir blockchain projesi geliştirdiğini veya bir blockchain deneyi gerçekleştirdiğini ortaya koyan bir çalışma yayınladı.

Blockchain İnovasyonunun Öncüsü Olarak Çin

Şirket, ABD, Hindistan, Çin, Afrika ve İsveç de dahil olmak üzere 15 ülkeden 600’ün üzerinde yöneticiyi inceledi ve yalnızca yüzde 14’ünün “blockchain teknolojisine katılmadığını” belirtti. Ayrıca, araştırmaya katılanların yüzde 30’unun Çin’in önümüzdeki beş yıl içerisinde blok zincir teknolojisinin gelişmesine hükmedeceğine ve sadece yüzde 18’inin ABD’ye güveneceğine inanıyor.

Katılımcıların% 15’i “canlı” bir ağ ile yoğun bir şekilde ilgilenmektedir, şirketlerin yüzde 32’si kendi blockchain ürünlerini geliştirmektedir, yüzde onu pilotluk yapmakta ve yüzde 7’si araştırma ve geliştirmelerini “duraklatmaktadır”.

PwC, yayınlanan çalışmada, 2030 yılına kadar blok zincirleme işi için 3 trilyon dolarlık bir piyasa değeri öngören bir Gartner raporunu gösterdi. Çalışmaya göre, “Küresel altyapının% 10 ila% 20’sinin blok zinciri tabanlı sistemleri kullanacağı” düşünülüyor. Ek olarak, teknolojinin bazı avantajları, verimlilik ve şeffaflıktır.

En Büyük Belirsizlik Olarak Düzenleme

Blockchain teknolojisinin en büyük engeli şu anda yüzde 48 seviyesinde yönetmelik hakkında belirsizlik. Kullanıcıların yüzde 45’inin güven eksikliğini takip ediyor. Blockchain teknolojisini tutan diğer şeyler, yanıt verenlere göre, örn. Ölçekleme sorunları ve diğer ağlarla birlikte çalışabilirliğin olmaması.

PwC’de bir blockchain danışmanı olan Steve Davies, şirketlerin düzenlemeyle ilgili endişeler devam etse de blockchain teknolojisine katılmak istediklerini söyledi. Araştırmaya katılan şirketler için teknolojinin önemli bir sektör olduğunu belirtti: ‘Düşünceli blok zinciri gereksiz aracıları yapar ama aynı zamanda maliyet ve hız, şeffaflık ve hesap birçok iş süreçlerini arttı ulaşmak azaltır.’ dedi.

Avantajlar, şirketleri teknolojiyi konseptleriyle nasıl bağlayabildiğini anladıklarında ikna eder.