Stellar’ın Kurucu Lideri: ‘’TRON Tam Bir Çöp’’

Stellar, Ripple, Mt. Gox ve e-Donkey’in kurucuları arasında olan ve büyük bir paya sahip olan ortağı Jed McCaleb, Tron’dan Çöp olarak bahsetti. Ripple’in yönetim kurulunun çıkarlarıyla kişisel farklılıklar sebebiyle Ripple’dan tamamen ayrılarak Stellar’ı yaratan McCaleb, kripto para dünyasının her geçen gün daha iyi olduğunun vurgusunu yaptı.

Yahoo Finance’e yapmış olduğu röportajda Stellar‘ın kurucusu, tüm bunlarla beraber kripto para projelerinin büyük bir bölümünün saçmalıktan ibaret olduğunu belirterek “Değişim olmasını sabırla bekliyorum. Örneğin TRON gibi projeler tam anlamıyla çöp konumda. Fakat McCaleb, TRON’un neden Çöp bir proje olduğu yönünde herhangi bir detay vermedi.

McCaleb ve diğer ortakları, şirketin misyonunun eşler arası ödeme sistemi programından çok uzaklaştığını düşündüklerinde Ripple Laps’dan ayrılarak Stellar’ı kurmaya başladılar. Stellar’ın kurucusu McCaleb bunun devamında Ripple’larını satarak fiyatın düşmesine sebebiyet verdiği gerekçesiyle Ripple tarafından dava süreci başlatılmıştı.

Stellar’ın Blokhain başlangıcı 30 Aralık’ta 1024 işlem olarak gerçekleşti. Ripple’da bu rakam ise 396,354 civarında seyrediyordu. Aynı durumda TRON 2,845,490 işlem hacmi geliştirdi ve Bitcoin ise 267,463 civarında kaldı. Zirve noktasında yaklaşık olarak 1 dolardan işlem gören XLM, şu sıralarda 0,11 dolardan işlem görüyor. Coin  2,2 milyar dolarlık piyasa değeri ile en büyük altıncı coin olarak işlem almaktadır.