Alibaba Daniel Zhang’ın İstifa Etmesinin Ardından Kripto Dostu Bir Başkanını Duyurdu!

Alibaba’nın bir sonraki şirket başkanı, servet yöneticisi aracılığıyla birkaç kripto projesini destekledi ve Aralık 2021’de “kriptoyu sevdiğini” tweetledi.

Çin merkezli teknoloji devi Alibaba’nın yakında eski başkan yardımcısı olacak Joe Tsai, şirket başkanı olarak Daniel Zhang’ın yerini alacak.

Alibaba, 20 Haziran’da yaptığı bir duyuruda, Zhang’ın 10 Eylül’den itibaren şirketin başkanı ve icra kurulu başkanı olarak görevinden ayrılacağını ve bunun ardından Alibaba Bulut İstihbarat Grubu’nun başkanı ve CEO’su olarak görevine devam edeceğini söyledi.

Tsai, servet yöneticisi Blue Pool Capital aracılığıyla, FTX, Polygon’un Şubat ayındaki 450 milyon dolarlık fonlama turu ve Web3 firması Artifact Labs dahil olmak üzere birçok kripto firmasına yapılan yatırımların arkasında yer aldı.

Taobao ve Tmall Group’un başkanı Eddie Yongming Wu, Zhang’ı Alibaba CEO’su olarak takip edecek ve şirketin yönetim kurulunda onun yerini alacak.

Alibaba, Çin merkezli şirketler arasında Tencent, Kweichow Moutai ve ICBC’nin ardından yayınlandığı tarihte 225 milyar doları aşan piyasa değeriyle dünyanın en büyük şirketlerinden biridir.

Tsai, “Teknoloji ve yenilik yoluyla bir sonraki büyüme aşamamızı ateşlemek için Eddie ile çalışmayı dört gözle bekliyorum” dedi.

Çin’in kripto ve blockchain ile karışık bir ilişkisi var. Ülke, 2021’de madencilik şirketlerine yönelik sert önlemler alarak şirketlerin diğer yargı bölgelerine göç etmesine yol açmasıyla kötü bir üne sahipti, ancak aynı zamanda Çin Halk Bankası aracılığıyla dijital yuan denemelerini zorluyor.

Bununla birlikte, değiştirilemez tokenler (NFT’ler), Çin için düzenleyici bir gri alanda çalışıyor gibi görünüyor. Alibaba, 2021’de bir NFT pazar yeri telif hakkı ticaretinin yanı sıra bulut iş birimi altında bir NFT çözümü başlattı – ikincisi, lansmanından kısa bir süre sonra açıklama yapılmadan silindi.

Jack Ma: Alibaba founder seen in China after long absence - BBC News