Bitcoin ETF Onaylarıyla 3 Milyar Dolarlık Akış Bekleniyor!

ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), spot Bitcoin borsa yatırım fonlarına (ETF) onay vereceği yönündeki spekülasyonlar devam ediyor. Reuters’ın haberine göre, kripto endüstrisi, SEC’in teknik detaylara odaklandığı için başvuruları onaylayacağı beklentisinde.

Grayscale, BlackRock, ARK Invest ve diğer 13 şirketin SEC’e sunduğu başvurular bulunuyor. Varlık yöneticileri, kripto yatırımı için en iyi aracın ETF’ler olduğunu belirtirken, SEC ise yatırımcı güvenliğini gerekçe göstererek başvuruları reddetmekteydi. Ancak uzmanlara göre, Grayscale’ın Ağustos ayında Komisyon önünde elde ettiği başarı, SEC’in tavrını değiştirdi. Kaynaklara göre, SEC artık başvuran şirketlere Bitcoin fonlarının işleyişiyle ilgili sorular sormaya başladı.

SEC’in ilk sıradaki başvuru sahibi ARK Invest’e cevap vermesi için 10 Ocak 2024 tarihine kadar süre tanıdığı belirtiliyor. Uzmanlar, bu nedenle birçoğu spot ETF başvurularının bu tarihten önce onay alabileceğini düşünüyor. ARK Invest CEO’su Cathie Wood, geçtiğimiz ay bir televizyon programında SEC’in daha olumlu bir yaklaşım sergilediğini vurguladı. Morningstar ETF analisti Bryan Armour ise bir röportajında yeni yılın başlarında birkaç Bitcoin ETF’inin aynı anda onaylanabileceğini iddia etti.

Kaynaklar, SEC’in onay vermesi durumunda spot BTC fonlarına en az 3 milyar dolarlık yatırımın başlangıçta akabileceğini öne sürdü.

Görüşme sıklığı azalıyor ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu’nun resmi belgelerine göre, yetkililer Eylül ayından bu yana BlackRock, Grayscale, ARK Invest ve 21Shares gibi şirketlerin yöneticileriyle görüşmeler yapıyor. Ancak kaynaklar, bu toplantıların sıklığının zaman içinde azaldığına işaret ediyor.

SEC yetkilileri, her yeni görüşmede varlık yöneticilerinden daha fazla bilgi istiyor. Son toplantıların, Reuters’ın iddiasına göre, Komisyon Başkanı Gary Gensler’ın ofisinde gerçekleştiği belirtiliyor.