Bitcoin, Tarihindeki İlk Fed Faiz İndiriminde

Amerikan Merkez Bankası (Fed) bugün 11 yıl aranın ardından ilk defa faiz indirimine gidiyor. Banka beklenildiği gibi faiz oranlarını 25 baz puan düşürdü. Bu indirimin meydana gelmesi ile beraber ABD üzerinde faizler yüzde 2 ile yüzde 2.25 aralığına gerilemiş oldu.Kripto para sektöründe yer alan analist ve uzmanlar bu indirimin kripto paralara olumlu etki göstereceğini düşünüyor.

Nitekim bu görüşlere en büyük kanıtı Bitcoin’in fiyatının bir anda 10.000 doların üzerine çıkması olarak söylenebilir. Faiz indirimi kararı beklentisi ile alım satım işlemi gören ünlü kripto para birimi Bitcoin 10.000 doların üzerine çıkmayı başarsa da şu sıralarda 9950 dolardan alıcı buluyor. Daha sonra bir toparlanma gösteren Bitcoin kendini 10.000 doların üzerine tekrar atmayı başardı.

Bu arada Dolar/TL çifti de kararın ardından 5.52’den 5.55’e çıktı. Fed’in faiz indirimi kararının ardından Bitcoin ne gibi bir yol izleyecek merak konusu. Bitcoin 10 yılı aşkın tarihinde ilk kez Fed indirimini deneyimlemiş oluyor.