Bitcoin’in ETF Ve SEC Kararının Etkileri?

8 Ağustos’ta, Bitcoin 24 saatte yüzde 14 düşüş gösterdi 7,200’den 6,150 USD’ye. O gün ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), VanEeck x SolidX Bitcoin ETF’yi onaylama kararını erteledi. Bazı yatırımcılar bu gecikmenin Bitcoin fiyatlarındaki düşüşle hiçbir ilgisi olmadığını düşünüyor.

Herhangi Bir Sebep Var Mı?

Yedi gün içinde pazar 50 milyar dolar kaybetti. Bitcoin çöküşü, tüm kripto para birimlerinin yılbaşından bugüne piyasa değerine getirilmesini sağlayarak tüm pazarı etkiledi.

Kripto sektöründeki yatırımcılar ve tüccarlar tesadüfleri karıştırıyor ve neden oluyor. Herhangi bir fiyat hareketi, başlıklar ve olaylar ile doğrulanmalı. Aslında, hem olumlu hem de olumsuz manşetlerin son zamanlarda fiyat eğilimleri üzerinde çok az etkisi oldu.

Buna ek olarak, Tabb Group, OTC (Counter Over Counter) pazarının kripto pazarının iki ila üç katı olması gerektiğini tahmin ediyor ve bu da küçük gelişmelerin dijital varlıkların değerini etkilemesini imkânsız hale getiriyor.

Buna ek olarak, dünyanın en büyük ikinci borsa operatörü Starbucks ve Microsoft ile Bitcoin ticareti yaptığı manşetleri kripto piyasasını daha fazla zorlamak zorunda kaldı. Brian Kelly bu haberi “Yılın Haberleri” olarak adlandırdı ve muhtemelen bu, kripto pazarının tarihindeki en büyük gelişme.

Fiyat hareketlerini makul nedenlerle ve olaylarla haklı çıkarmak daha kolaydır. Yatırımcılar, olumsuz ve olumlu fiyat hareketleri için bir sebepleri olduğunda daha güvenli hissediyor. Bununla birlikte, erişilemeyen OTC pazarının büyüklüğü nedeniyle, piyasayı net bir şekilde yargılamak zor.

Bir sebepten dolayı Bitcoin fiyat çöküşünü sabitlemek zor. Fiyatı etkileyebilecek birçok sebep ve faktör vardır. OTC piyasasına içgörü vermeden, bir sebep bulmak neredeyse imkansızdır.

Bitcoin İle Nasıl Gidiyor?

En önemli Bitcoin ETF VanEck x SolidX’in kararı 30 Eylül’e ertelendi. Bu sırada bir karar olası değildir. SEC, mümkün olan en son tarihe kadar olan kararları erteledi.

Bu nedenle, 2018’de Bitcoin ETF onayından kaynaklanan yukarı yönlü bir hareket olasılığı daha fazladır. Daha çok, ICE ve New York Borsasında (NYSE) yapılan bitcoin ticareti Kasım ayında bir artış sağlayabilir.